Limited Time Sale$1,199.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209122927 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $800.00 | Model Number | 209122927 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 810210919234 |
|---|---|
| Brand | ist computers |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | ThinkPad E16 Gen 3 |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1080p |
| Color Gamut | 45 |
| Form Factor | Ultra-Portable |
| Item Weight | 3.6 Pounds |
| Screen Size | 16 Inches |
| CPU L3 Cache | 24 MB |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | ist computers |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Model Number | ThinkPad E16 Gen 3 21SS |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI, Thunderbolt 4 |
| BuiltIn Media | 65W AC Adapter with Power Cord, Lenovo ThinkPad E16 Gen 3 Laptop, User Manual |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | High Definition (HD) Audio, Senary SN6147 codec |
| HardDrive Size | 2 TB |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 16 |
| Processor Speed | 1.5 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6E |
| CPU Model Number | Intel Core Ultra 7 255H |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 Family |
| Audio Output Type | Speakers |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | Speaker |
| Display Technology | IPS |
| Hardware Interface | Bluetooth 5, Ethernet, HDMI, Thunderbolt 4, USB 3.2 Gen 1, USB 3.2 Gen 2×2 |
| Memory Clock Speed | 4800 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | Stereo speakers, 2W x2, Dolby Atmos, audio by HARMAN |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | Integrated Intel Arc 140T GPU |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Bar, Touch Pad |
| Keyboard Description | US |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| Warranty Description | 1 year manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Screen Bezel Thickness | Bezel-Less |
| CPU Model Speed Maximum | 5.1 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Total Thunderbolt Ports | 1 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment, Student |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 300 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 64 GB |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.01"L x 9.8"W x 0.67"Th |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, Fingerprint Reader, HD Audio, MIL-STD-810H military test, Spill Resistant |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form