Limited Time Sale$153.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209072059 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $102.00 | Model Number | 209072059 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
"Processor: AMD Ryzen 7 7730U (up to 4.5 GHz max boost clock, 16 MB L3 cache, 8 cores, 16 threads) Graphics: AMD Radeon Graphics Operating system: Windows 11 Pro Memory: 16GB DDR4 SDRAM Hard Drive: Up to 2TB PCIe NVMe M.2 Solid State Drive Optical Drive: No Display: 15.6 diagonal, FHD (1920 x 1080), anti-glare, 250 nits Connectivity: Wi-Fi 6, 11ax 2x2 and Bluetooth 5 combo Audio: High Definition (HD) Audio, User-facing stereo speakers, 1.5W x2, optimized with Dolby Audio Keyboard: US English, NonBacklit Full Size Keyboard Built-in HD Webcam: HD 720p with Privacy Shutter Ports: 2x USB 3.2 Gen 1 1x USB-C 3.2 Gen 1 (support data transfer, Power Delivery and DisplayPort 1.2) 1x HDMI 1.4 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) 1x Card reader 1x Power connector Battery: Up to 10 Hours Color: Arctic Grey Dimensions L x W x H (inches): 14.15 x 9.25 x 0.70 Weight: 3.57 lbs"
| UPC | 657768485787 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| Voltage | 230 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | IdeaPad Slim |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 5.2 Pounds |
| Screen Size | 15.6 |
| CPU Codename | Tiger Lake |
| CPU L2 Cache | 6 MB |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | 1135G7 |
| Power Device | AC adapter |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Power Adaptor |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 4.5 |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | AMD |
| CPU Model Number | 1135G7 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | AMD Ryzen 7 |
| Audio Output Type | internal |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, headphones, and other devices with USB, HDMI, or Bluetooth connectivity |
| Display Technology | LCD |
| Memory Clock Speed | 2400 MHz |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 7000 Series |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 2.4 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| LithiumBattery Energy Content | 42 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.15"L x 0.7"W x 9.25"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 Pro |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form