Limited Time Sale$163.70 cheaper than the new price!!
| Management number | 209113147 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $109.13 | Model Number | 209113147 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
the Lenovo ThinkCentre M910 SFF is fast and responsive – handling large files, images and video with ease. These PCs will empower employees to stay productive, while your clients' data stays reassuringly safe. With numerous ports and expansion possibilities, this "desktop transformer" grows with your business. So for maximum horsepower and the freedom to upgrade at will, choose the ThinkCentre M910 SFF, that's big on performance. Features: Processor: Intel Core i5 7500 Quad Core Processor Speed: 3.40 GHz up to 3.8Ghz Memory: 【CUSTOMlZED, Professional Upgraded to】: 16GB DDR4 RAM ( 2x 8GB, 4x Memory Slots) 【CUSTOMlZED, Professional Upgraded to】: 256GB NVMe M.2 SSD + 2TB HDD Operating system: Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) Graphics & Video: Integrated Intel® HD Graphics Supports Dual Monitors: Yes, 2x DP Ports (which can be adapted to VGA, DVI, HDMI, or Mini-HDMI) Optical Drive: DVD-RW WiFi: Yes,Built-in Wi-Fi Multi-format SD media card reader: No PORTS: Video Ports: 2x DisplayPort, 1x VGAAudio Ports: Front: 1 x Microphone Jack, 1 x Headphone Jack. Rear: 1x Microphone Jack, 1x Audio-In, 1x Audio-OutUSB Ports: Front: 4x USB 3.0. Rear: 4x USB 3.0 Additional Information: Dimension: 11.4" x 13.5" x 6.4" Weight: 11.92 lbs What's Included:1 x Lenovo ThinkCentre M910s SFF Desktop1 x New USB Wired Keyboard & Mouse Combo,1 x Power Cord
| UPC | 709345812124 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Thinkcentre |
| Resolution | 2048 x 1536 |
| Style Name | i5-7500 3.4GHz |
| Aspect Ratio | 16:10, 16:9 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | M910s |
| Video Output | VGA, DisplayPort |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse |
| Item Dimensions | 11.4 x 3.6 x 13.5 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 3.4 GHz |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i5-7500 |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Series | Core i5-7500 |
| Native Resolution | 2048x1536 |
| Hardware Interface | DVD-RW |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Interface | Serial ATA-600 |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 630 |
| Graphics Description | Dedicated, Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Wireless, Full-size, QWERTY, Membrane |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Hard Disk Description | HDD, SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | DVD-RW |
| Video Output Interface | VGA, DisplayPort |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 4096x2304 |
| Cache Memory Installed Size | 6 MB |
| Number of Component Outputs | 3 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form