Limited Time Sale$474.47 cheaper than the new price!!
| Management number | 208623499 | Release Date | 2026/03/22 | List Price | $316.32 | Model Number | 208623499 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Power up your creativityEnjoy HD clarity on a convenient 15" touchscreenExtraordinarily smooth processing and premium graphicsSuper portable starting at just 4.2 lbs and just 17 mm thinUp to 11.5 hours battery life
| RAM | 8 GB DDR4 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Iron Gray |
| Series | yoga 730 |
| Voltage | 240 Volts |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Processor | 1.6 GHz apple_ci5 |
| Hard Drive | 256 GB SSD |
| Item Weight | 2.6 pounds |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Power Source | Battery Powered |
| Chipset Brand | Intel |
| Wireless Type | 802.11ac |
| Processor Brand | Intel |
| Card Description | Integrated |
| Operating System | Windows 10 |
| Flash Memory Size | 256 |
| Hardware Platform | PC |
| Item model number | 81CU000BUS |
| Screen Resolution | 1920x1080 |
| Optical Drive Type | No Optical Drive |
| Product Dimensions | 14.2 x 9.8 x 0.7 inches |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 620 |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Number of Processors | 1 |
| Item Dimensions LxWxH | 14.2 x 9.8 x 0.7 inches |
| Max Screen Resolution | 1920x1080 |
| Graphics Card Ram Size | 2 MB |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Average Battery Life in hours | 8 Hours |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form