Limited Time Sale$581.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209110717 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $388.00 | Model Number | 209110717 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor: Intel Core i7-13620H, 10C (6P + 4E) / 16T, P-core 2.4 / 4.9GHz, E-core 1.8 / 3.6GHz, 24MB Cache Graphics: Integrated Intel UHD Graphics Operating System: Windows 11 Pro 40-bit Memory: Up to 24GB DDR5-4800 (8GB soldered + 16GB SO-DIMM) Hard Drive: Up to 2TB SSD (2x M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe slots; 512GB installed) Display: 15.3" WUXGA (1920 × 1200) IPS, 300 nits, Anti-glare, 45% NTSC, 60Hz, 90.7% screen-to-body ratio Connectivity: Wi-Fi 6 (802.11ax 2x2) + Bluetooth 5.2 Ports: 2 × USB-A (USB 3.2 Gen 1, 5Gbps) 1 × USB-C (USB 3.2 Gen 1, 5Gbps, PD 3.0, DisplayPort 1.2) 1 × HDMI 1.4 1 × Headphone/Microphone Combo Jack (3.5mm) 1 × SD Card Reader 1 × Power Connector Built-in Speakers: Stereo speakers, 2W × 2, Dolby Audio optimized Keyboard: US English, Full Size Keyboard with Numeric Keypad Built-in HD Webcam: 720p HD Camera with Privacy Shutter, Dual Array Microphones Color: Luna Grey (Aluminium Top, PC-ABS Bottom) Dimensions (L × W × H): 13.52 × 9.51 × 0.67–0.70 inches (343.4 × 239.5 × 16.9–17.9 mm) Weight: 3.51 lbs (1.59 kg) Battery: 50Wh, 65W Round Tip (3-pin) Power Adapter
| UPC | 195477243583 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Model Name | Lenovo |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1920x1200 |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 15.3 Inches |
| Battery Life | 14 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Model Number | Slim |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | Power Adapter |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 4.9 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| CPU Model Number | 13620H |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core i7 |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that use USB, HDMI, SD card, audio, Wi-Fi, or Bluetooth connections |
| Display Technology | IPS |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | Integrated AMD Radeon Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Full Size with Numeric Keypad |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.9 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 13.52"L x 9.51"W x 0.67"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, HD Audio, Privacy Camera Shutter, TrackPoint |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form