Limited Time Sale$1,067.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209120122 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $712.00 | Model Number | 209120122 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Overview Lenovo LOQ 15.6 gaming laptop powered by the 10Core Intel i5 Processor Beat AMD Ryzen 7 7435HS for heavy PC games and video-editing applications smoothly; Lenovo gaming laptop RTX 5050 with the new NVIDIA GeForce RTX 5050 Graphics 8GB GDDR7 built for gamers and creators by reducing latency and increasing frame rates; Play AAA PC game on an up-to-144Hz display with G-SYNC as well as Advanced Optimus to minimize screen tearing for smooth, crisp visuals and seamless gameplay; Portatil gamer laptop Lenovo features DDR5-RAM with more capacity, faster work efficiency, higher performance to run games and other applications; Stay cool through the improved thermals cooling technology, multiple venting and airflow ensure optimal system stability and performance when gameplay heats up. Features Operating System: Windows 11 Home Processor | Graphics: Intel Core i5-13450HX; NVIDIA GeForce RTX 5050 Graphics 8GB GDDR7 dedicated video memory. Display: 15.6" FHD IPS Display, Anti-glare, 100% sRGB,144Hz refresh rate, G-SYNC support. Memory | Drives: Two DDR5-RAM slots, dual-channel capable; Two PCIe slots Network | Communication: WLAN: Wi-Fi 6; Bluetooth: Bluetooth 5 Built-in Devices: HD with E-shutter; Dual Array Microphone; Dual stereo speakers, optimized with Nahimic Gaming Audio Keyboard: White Backlit Power Supply: 4-Cell Li-Polymer Battery; 8Hours Maximum Battery Run Time Additional Information: Dimension: 14.17 x 10.19 x 0.86 inches; Weight: 5.19lbs
| UPC | 198157202870 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Gray |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | Lenovo LOQ 15 |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1080p |
| Color Gamut | 100 |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 5.19 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 8 Hours |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | i5-13450HX |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | battery |
| Warranty Type | Extended |
| HardDrive Size | 2 TB |
| Number of Ports | 1 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 3.4 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | NVIDIA |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| CPU Model Number | i5-13450HX |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Core i5 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR7 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays (HDMI), USB-C devices, Wireless devices (Wi-Fi, Bluetooth) |
| Display Technology | LCD |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| CPU Model Generation | 13th Generation |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 5050 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| Warranty Description | 1 YEAR |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.6 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi 6, Bluetooth 5 |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment, Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.17"L x 10.19"W x 0.89"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, G-SYNC, Portatil Gamer & Creator Laptop |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form