Limited Time Sale$1,500.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209118213 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $1,000.00 | Model Number | 209118213 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor: 14th Generation Intel Core i9-14900KF Processor (E-cores up to 4.40 GHz P-cores up to 5.60 GHz) Memory: 32 GB DDR5-4000MHz (UDIMM) - (2 x 16 GB) Storage: 2 TB SSD M.2 2280 PCIe Gen4 TLC (2 x 1 TB) Pointing Device: USB Calliope Mouse (Black) AC Adapter / Power Supply: 850W Connectivity: Wi-Fi 6E 2x2 AX & Bluetooth 5.3 Graphics: NVIDIA GeForce RTX 4080 SUPER 16GB GDDR6X Keyboard: USB, Calliope, Black - English (US) Cooling System: 250W 360mm Liquid Cooling + 1 x Rear + 2 x Top with ARGB + 3 x Front attached to Liquid Cooler Radiator aRGB Docking Options: Various docking solutions supported via USB-C Top Ports: 2x USB 2.0 2x USB 3.2 Gen 1 1x headphone (3.5mm) 1x microphone (3.5mm) Rear Ports: 1x USB-C 3.2 Gen 2x2 1x USB 3.2 Gen 2 2x USB 2.0 4x USB 3.2 Gen 1 1x Ethernet (RJ-45) 1x Lighting switch 6x audio connectors (with SPDIF) Dimensions: 8.3 x 18.26 x 19.44 inches Weight: Approximately 37.47 lbs Color: Black Operating System: Windows 11 Professional 64
| UPC | 197530707780 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | Legion Tower 7i Gen 8 |
| Model Year | 2024 |
| Style Name | Gaming |
| Item Weight | 20 Pounds |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 4000 MHz |
| Model Number | 90V6000TUS |
| Speaker Type | External Speakers Required |
| Video Output | SPDIF |
| BuiltIn Media | Legion Tower 7i Gen 8 Gaming Desktop |
| Cooling Method | Liquid |
| Item Dimensions | 23 x 21 x 14 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type B - 3 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 16 |
| Processor Speed | 5.6 GHz |
| Total Usb Ports | 13 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | Intel Core i9-14900KF |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core i9 |
| Processor Socket | LGA 2011 |
| Graphics Card Ram | 2 |
| Graphics Ram Type | GDDR6X |
| Power Consumption | 850 Watts |
| Security Features | Basic security features (Secure Boot, UEFI, Windows Defender, Windows Hello) |
| Specification Met | True |
| Compatible Devices | Headphone, Keyboard, Monitor, Mouse, Speaker, Storage Device |
| Hardware Interface | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, USB Type C |
| Memory Clock Speed | 4000 MHz |
| Additional Features | High-end Graphics Card, DDR5 Memory, Liquid Cooling |
| Hard Disk Interface | Ethernet |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 4080 SUPER |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Buttons |
| Keyboard Description | Standard USB Keyboard (QWERTY, Black, English (US)) |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 5 |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Memory Slots Available | 2 |
| Video Output Interface | SPDIF |
| CPU Model Speed Maximum | 5.6 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Storage Capacity | 2 TB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Cache Memory Installed Size | 32 GB |
| Number of Component Outputs | 4 |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
| Total Expansion Slots Quantity | 2 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form