Limited Time Sale$864.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209077345 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $576.00 | Model Number | 209077345 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 840262717724 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Gray |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Lenovo Legion 5i Pro |
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Form Factor | Laptop |
| Screen Size | 16 Inches |
| Battery Life | 7.2 Hours |
| CPU Codename | Tiger Lake-H |
| CPU L2 Cache | 24 MB |
| CPU L3 Cache | 24 MB |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | Lenovo Legion 5i Pro |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 165 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | HDMI Cable |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | Stereo speakers with Nahimic Audio software for virtual surround sound and enhanced audio quality |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Speed | 2.3 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | i7-11800H |
| Operating System | Windows 10 |
| Processor Series | Core I7 11800H |
| Total PCIe Ports | 2 |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 4 GB |
| Graphics Ram Type | DDR SDRAM |
| Native Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that interface with USB, HDMI, Bluetooth, or Ethernet. |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth, Bluetooth 5, Ethernet, HDMI, Headphone, USB, USB Type C |
| LAN Port Bandwidth | 1 Gbps |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 11th Gen |
| Graphics Coprocessor | Dedicated NVIDIA GeForce RTX 3050 4GB GDDR6 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Wireless Compability | 802.11ac, 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.6 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | QHD (2560 x 1600) IPS 165Hz Pixels |
| Hard Disk Rotational Speed | 1.00 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 10.4"L x 14.02"W x 1.03"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 Home |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form