Limited Time Sale$269.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209121487 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $180.00 | Model Number | 209121487 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor: Intel Celeron N4000 (2C / 2T, 1.1 / 2.8GHz, 4MB)Graphics: Integrated Intel UHD GraphicsChipset: Intel SoC PlatformMemory: 16GB DDR4 RAMStorage: 256GB PCIe SSDCard Reader: SD Card ReaderOptical: NoneAudio Chip: High Definition (HD) AudioSpeakers: Stereo speakers, 1.5W x2, Dolby AudioCamera: HD 720p with Privacy ShutterMicrophone: 2x, ArrayBattery: Integrated 42WhPower Adapter: 45W Round Tip (3-pin)Display: 15.6" FHD (1920x1080) Anti-glareKeyboard: Non-backlit, EnglishCase Color: Cloud GreyDimensions (WxDxH): 360.2 x 236 x 17.9 mm (14.18 x 9.29 x 0.70 inches)Weight: Around 1.55 kg (3.42 lbs)Operating System: Windows 11, EnglishWLAN + Bluetooth: Wi-Fi 6, 11ax 2x2 + BT5.2Standard Ports: 1x USB 2.0 1x USB 3.2 Gen 1 1x USB Type-C 3.2 Gen 1 (support data transfer only) 1x HDMI 1.4b 1x Card reader 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) 1x Power connectorSecurity Chip: Firmware TPM 2.0Other Security: Camera privacy shutter
| UPC | 197528267142 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Cloud Grey |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | IdeaPad |
| Model Year | 2026 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | 1 |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Power Adapter, 500GB Portable External Hard Drive |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 1.1 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Celeron N4000 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Celeron |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that use USB, HDMI, or wireless connectivity options. |
| Display Technology | LCD |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| CPU Model Generation | 8th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Standard |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 2.8 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, USB 2.0, USB 3.2 Gen 1, USB Type-C 3.2 Gen 1, HDMI 1.4b, Card reader, Headphone / microphone combo jack, Power connector |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.18"L x 9.29"W x 0.7"Th |
| Other Special Features of the Product | HD Audio |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form