Limited Time Sale$337.79 cheaper than the new price!!
| Management number | 209125761 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $225.20 | Model Number | 209125761 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Smarter computing meets bold design and durability with the IdeaPad Slim 3x, your AI-powered Copilot+ PC. Its Snapdragon® X processor combines reliable computing experiences with solid performance, an efficient GPU, and the leading NPU delivering 45 TOPS for advanced AI processing. Ideal for creating presentations, web browsing, connecting on the go, or enjoying streaming content, this chip offers balanced performance and built in intelligence allowing you to find your flow with its ultra-portable design and great battery life. Intelligent computing meets brilliant graphics owith the expansive 15" WUXGA display with near borderless design. The 16:10 screen adds space for your artistic vision, and TÜV certification keeps your eyes comfortable all day. Its premium features are encased in a dependable metal chassis that’s certified military-grade durable against everyday bumps and tough travel conditions. Future-proof your tech with the IdeaPad Slim 3x. Its ready-to-expand SSD slot lets you DIY more space for files, apps, or games whenever you need it. Stay ready for whatever, wherever at the top of your game.
| UPC | 198156835307 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Luna Grey |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | IdeaPad Slim 3x |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Form Factor | Ultra-Portable |
| Item Weight | 1.55 Kilograms |
| Screen Size | 15.3 Inches |
| Battery Life | 15 Hours |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 8448 MHz |
| Model Number | 83N30009US |
| Refresh Rate | 120 |
| Video Output | Hdmi |
| BuiltIn Media | Laptop, Quick Start Guide, Internal battery, USB-C 65W adapter |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Qualcomm |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 2.97 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Qualcomm |
| WiFi Generation | Wi-Fi 7 |
| CPU Model Number | 83N30009US |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Qualcomm Snapdragon MSM8260A |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | Headphone, Mouse, Speaker |
| Display Technology | IPS |
| Cellular Technology | 5G |
| CPU Model Generation | 1 st Generation |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 year limited parts and labor |
| Wireless Compability | 802.11.be |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR5 |
| CPU Model Speed Maximum | 2.97 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Entertainment |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Cache Memory Installed Size | 8 |
| LithiumBattery Energy Content | 60 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 13.52"L x 9.51"W x 0.7"Th |
| Other Special Features of the Product | AI-focused features |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form