Limited Time Sale$387.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209124975 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $258.00 | Model Number | 209124975 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Product Description The Lenovo IdeaPad Slim 3i in Arctic Grey is designed for on-the-go users. It's 10% slimmer than before, offering a military-grade durable build. Power through tasks with an Intel Core i7 and 16GB RAM, while enjoying the FHD IPS display. The Smart Power adjusts for longer battery life, and connectivity is boosted with a full-function Type-C port. Tech specs Processor: Intel 13th Generation Core i7-1335U Graphics : Intel Iris Xe Graphics Display : 15.6" FHD (1920x1080) Touchscreen IPS LCD Display, 88% AAR, TUV-certified Number of CPU Cores : 10-core Memory : 16 GB LPDDR5 RAM Internal Storage: 1 TB SSD Audio Chip : High Definition (HD) Audio Power Adapter : 65W Round Tip (3-pin) Features: 720P with Privacy Shutter Webcam, Touchscreen, Backlit Keyboard, Memory Card Slot, Numeric Keypad. Wireless : Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 + BT5.2 Standard Ports : 1x HDMI 2 x USB-A /br> 1 x USB-C 1 x SD Card Reader 1x Headphone/microphone combo Battery life: Up to 8 Hours Case Color : Arctic Grey Dimensions (WxDxH) : 9.29 x 14.18 x 0.70 Inches Weight : 3.56 lbs Operating System : Windows 11 Home, English Accessories: 16GB USB PEN
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Color | Gray |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | IdeaPad Slim 3i |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 8 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | Intel |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | EAT 16GB USB PEN |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 1.7 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel 10-Core i7-1355U |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Intel Core i7 |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories with USB, HDMI, or wireless connectivity options. |
| Display Technology | IPS |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad, Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR5 |
| Connectivity Technology | Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, HDMI, USB-A, USB-C, SD Card Reader |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business/Office Use, Student/Academic Purposes |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.18"L x 9.29"W x 0.7"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form