Limited Time Sale$419.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 208623147 | Release Date | 2026/03/22 | List Price | $280.00 | Model Number | 208623147 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The Lenovo IdeaPad Flex 5 16-inch 2-in-1 laptop has a 12th Gen Intel Core i7-1255U CPU, 16GB RAM, 1TB SSD, and a 16-inch 2.5K IPS touchscreen with stylus support, backlit keyboard, fingerprint reader, and Windows 11 Pro.
| RAM | 16 GB DDR4 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Gray |
| Series | IdeaPad Flex 5 |
| Processor | 1.7 GHz core_i7 |
| Hard Drive | 1 TB SSD |
| Item Weight | 4.63 pounds |
| Chipset Brand | Intel |
| Wireless Type | 802.11ax |
| Processor Brand | Intel |
| Card Description | Integrated |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Hardware Platform | PC |
| Item model number | Intel Core i7-1255U |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Product Dimensions | 14.09 x 9.99 x 0.74 inches |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Number of Processors | 10 |
| Item Dimensions LxWxH | 14.09 x 9.99 x 0.74 inches |
| Max Screen Resolution | 2560x1600 Pixels |
| Graphics Card Ram Size | 16 GB |
| Standing screen display size | 16 Inches |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form