Limited Time Sale$358.74 cheaper than the new price!!
| Management number | 209077131 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $239.16 | Model Number | 209077131 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The Lenovo IdeaPad Flex 5 14, where performance and connectivity meet productivity and entertainment. "More Flexible Than a Clamshell" - PC MAG The Lenovo Flex 5 is our favorite work from home laptop of the year. You get excellent performance & insane battery life - Tech RadarThe Lenovo IdeaPad Flex 5 is one of the most powerful 2-in-1 laptops available. If you are looking for a good laptop to get your work done on the move and with versatility as a pre requisite, this laptop is the perfect fit for you. , this 11th generation Lenovo Idepad laptop delivers power without compromise. A Quad core i5 11th gen processor with 8GB DDR4 3200 Memory along with a 512GBSSD M2 NVME SSD redefines multi tasking on portable 2 in ones.The design is premium and classy. The laptop comes with a hinge mechanism which allows you to use it in any angle you want. Premium Performance11th generation Intel® Core™ i5-1135G7 Processor (2.40 GHz, up to 4.20 GHz with Turbo Boost, 4 Cores, 8 Threads, 8 MB Cache)Integrated Intel® Iris® Xe Graphics8 GB DDR4-3200 SDRAM512GB M2 NVME® SSD. Crystal Clear Display Meets Immersive Audio14" FHD Touch (1920x1080)Touchscreen functionality.Dual Dolby Audio Speakers. The Latest in ConnectivityIntel® Wi-Fi 6 AX 201 (2x2)Bluetooth® 5 Combo (Supporting Gigabit file transfer speeds)HD Webcam with Dual Digital Microphone. Cutting-Edge SecurityFingerprint reader.Unhackable physical camera shutter. Experience performance with the greatest level of elegance and versatility with the Lenovo IdeaPad Flex 5 14!
| UPC | 850006506507 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Blue |
| Voltage | 5 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Lenovo Ideapad |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Convertible |
| Item Weight | 2.96 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Battery Life | 9 Hours |
| CPU L2 Cache | 3 MB |
| CPU L3 Cache | 8 MB |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | IdeaPad Flex 5 |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | 64 GB TW Pen Drive |
| Warranty Type | On Site |
| Audio features | Basic Laptop Speakers |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core i5-1135G7 |
| Operating System | Windows 10 |
| Processor Series | Core i5 Family |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Speakers |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that use USB, HDMI, or Bluetooth connections |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth |
| Hard Disk Interface | NVMe |
| Speaker Description | Built-in speakers |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 11th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Xe |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone |
| Keyboard Description | Flexible |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.2 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Multimedia |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Battery Average Life Standby | 9 Hours |
| LithiumBattery Energy Content | 630 Watt Hours |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 Home |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Other Special Features of the Product | Pen |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form