Limited Time Sale$191.39 cheaper than the new price!!
| Management number | 209124466 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $127.60 | Model Number | 209124466 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 768683232209 |
|---|---|
| Brand | ist computers |
| Color | Blue |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | Lenovo IdeaPad Flex 3i Chromebook 2-in-1 |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1920x1200 |
| Color Gamut | 50 |
| Form Factor | Convertible |
| Item Weight | 2.76 Pounds |
| Screen Size | 12.2 Inches |
| Battery Life | 10 Hours |
| CPU Codename | Tiger Lake |
| CPU L3 Cache | 12 MB |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Model Number | IdeaPad Flex 3i Chromebook 2-in-1 |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | 45W AC Adapter with Power Cord, 64GB SD Card by IST Computers ® , Lenovo IdeaPad Flex 3i Chromebook 2-in-1 Laptop, User Manual |
| Screen Finish | Glossy |
| Warranty Type | Limited, Extended |
| Audio features | High Definition (HD) Audio, Realtek ALC5682I-VD codec |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 128 GB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 0.8 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | 6 (Wi-Fi 6) |
| CPU Model Number | Intel N100 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Chrome OS |
| Processor Series | Intel N100 |
| Touchpad Feature | true |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, and other Bluetooth-enabled accessories |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | HDMI, MicroSD, USB 3.2 Gen 1, USB Type C |
| Memory Clock Speed | 4800 MHz |
| Hard Disk Interface | eSATA |
| Speaker Description | Stereo speakers, 2W x2, optimized with Waves MaxxAudio, MAX98357A Amplifier (AMP) |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 11 |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | US |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 1-Year Warranty |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | Emmc |
| RAM Memory Technology | LPDDR5 |
| Microphone Form Factor | Integrated microphone |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Screen Bezel Thickness | Bezel-Less |
| CPU Model Speed Maximum | 3.4 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Total Thunderbolt Ports | 2 |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment, Student |
| Biometric Security Feature | No |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 300 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| Front Photo Sensor Resolution | 2 MP |
| LithiumBattery Energy Content | 42 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 11.18"L x 8.27"W x 0.72"Th |
| Automatic Backup Software Included | Google Drive |
| Other Special Features of the Product | HD Audio, Lightweight, Memory Card Slot, Support Stylus, Touchscreen |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form