Limited Time Sale$245.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209114151 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $164.00 | Model Number | 209114151 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Overview Lenovo Chromebook touchscreen features a large 15.6inch touchscreen with FHD 300nits display boasts impressive color and clarity; Chromebook Touchscreen 2 in 1 with 360° flip-and-fold design allows you to fold back and use it as a tablet rotate the screen to comfortably read, write, sketch, or watch anything; Powered by the quad-core Intel processor plus and Wi-Fi 6 fast wireless connectivity, lenovo chromebook tablet is good for school students college, while some gaming like the Android hardware and Cloud Gaming are also quite nice; The USB-C port for ultra-quick data transfer, video streaming, and battery charging; And HDMI port provides the option to hook the laptop up to an external display; 10hours battery life let you get work done quicker and experience your entertainment. Specification Operating System: Google Chrome OS Processor: Intel Pentium Silver N6000 Processor (Quad-core, up to 3.30 GHz) Graphics: Integrated Intel UHD Graphics Display: Touch, 15.6" FHD IPS, Anti-Glare, 300 nits, LED Backlight Memory: 8GB RAM Storage: 128GB SSD Network & Communication: Wi-Fi 6 + Bluetooth 5 Speakers: 2* user-facing speakers tuned by MaxxAudio Camera: 720P HD with Privacy Shutter and Array Microphone Battery 3-cell Li-ion Polymer, 10 Hours maximum Battery Run Time Ports: 1x USB-C 3.2 Gen 1; 2x USB-A 3.2 Gen 1; 1x HDMI; 1x MicroSD Media Card Reader; 1x Headphone /mic combo; 1x Kensington lock slot Additional Information: Dimension: 14.25 x 9.76 x 0.75 inches; Weight: 4.18lbs.
| UPC | 198153151578 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Blue |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Lenovo Flex 3 Chromebook |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Convertible |
| Item Weight | 4.19 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 12 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | Lenovo Chromebook Flex 3i |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | battery |
| Screen Finish | Glossy |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 1.1 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Pentium N6000 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Chrome OS |
| Processor Series | Pentium Other |
| Audio Output Type | Headphones |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, cameras, headphones, speakers |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | HDMI, Media Card, MicroSD, Secure Digital Card, USB, USB Type C |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 8th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Traditional |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 3.3 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Multimedia, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| LithiumBattery Energy Content | 45 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14"L x 10"W x 1"Th |
| Other Special Features of the Product | Memory Card Slot |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form