Limited Time Sale$236.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209119346 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $158.00 | Model Number | 209119346 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 197528789668 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Gray |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | IdeaPad 3 15ABA7 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Is Electric | Yes |
| Item Weight | 3.78 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 7.5 Hours |
| Display Type | IPS |
| Manufacturer | Lenovo Group, Ltd. |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | IdeaPad 3 15ABA7 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | AC Adapter, Lenovo IdeaPad 3 Laptop |
| Screen Finish | anti-glare |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Item Type Name | Laptops |
| Audio Recording | Yes |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 4.1 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| CPU Model Number | 1115G4 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i3 Family |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Headphones |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, and other accessories that support USB, HDMI, SD card, Wi-Fi, or Bluetooth connections. |
| Display Technology | LCD |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 11th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Touchscreen |
| Keyboard Description | US |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1 Year |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | SDRAM |
| Memory Slots Available | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.1 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 24 GB |
| Specific Uses For Product | Personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.14"L x 9.31"W x 0.78"Th |
| Other Special Features of the Product | Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form