Limited Time Sale$96.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209126561 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $64.00 | Model Number | 209126561 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor: Intel Celeron N4500 (2C / 2T, 1.1 / 2.8GHz, 4MB L3) Graphics: Integrated Intel UHD Graphics Chipset: Intel SoC Platform Memory: 4GB Soldered LPDDR4x-2933 Storage: 64GB eMMC 5.1 Storage Support: 64GB eMMC 5.1 on systemboard Card Reader: microSD Card Reader Audio Chip: High Definition (HD) Audio, Realtek ALC5682I codec Speakers: Stereo speakers, 2W x2 Camera: HD 720p with Privacy Shutter Microphone: 2x, Array Battery: Integrated 47Wh Power Adapter : 45W USB-C (3-pin) Display: 15.6" FHD (1920x1080) TN 220nits Anti-glare Touchpad: Buttonless Mylar surface multi-touch touchpad, 70 x 105 mm (2.76 x 4.13 inches) Case Color: Arctic Grey Surface Treatment: Texture Painting Case Material: PC-ABS (Top), PC-ABS (Bottom) Dimensions (WxDxH): 14.3 x 9.6 x 0.7 inches Weight: 3.48 lbs Operating System: ChromeOS WLAN + Bluetooth: Wi-Fi 6, 11ax 2x2 + BT5.2 Standard Ports: 2x USB 3.2 Gen 1 1x USB-C 3.2 Gen 1 (support data transfer, Power Delivery 3.0 and DisplayPort 1.4) 1x HDMI 1.4 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) 1x microSD card slot
| UPC | 196380732898 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Cloud Grey |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | IdeaPad |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Ultra-Portable |
| Item Weight | 3.5 Pounds |
| Screen Size | 15.6 |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | N4500 |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | 1 |
| Warranty Type | One-year seller warranty |
| HardDrive Size | 64 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 2.8 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| CPU Model Number | N4500 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Chrome OS |
| Processor Series | Celeron |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive/In-Cell/On-Cell |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, USB devices, printers, Google Chromebook accessories |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Bluetooth, HDMI, Headphone, USB |
| Memory Clock Speed | 3200 GHz |
| Speaker Description | 2 x 1.5W |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13th Generation |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Microphone, Touch Pad |
| Keyboard Description | Full-size with numeric keypad |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 1 Year |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | Emmc |
| RAM Memory Technology | LPDDR4 |
| Optical Storage Device | NON |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.6 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 250 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 8 GB |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 36 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.3"L x 0.7"W x 9.6"Th |
| Automatic Backup Software Included | Microsoft Office 2024 |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Other Special Features of the Product | Numeric Keypad, Privacy Camera |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form