Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209124007 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209124007 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Sleek Design with Versatile FunctionalityEncased in a sleek, full metal chassis with Corning glass, the Lenovo Chromebook Duet 11″ is as stylish as it is functional. The soft polyurethane folio case and thoughtful kickstand design allow for effortless transitions between laptop and portrait modes, perfect for work, play, or anything in between.Boost Productivity with MediaTekDo more and wait less with the efficient MediaTek Kompanio 838 processor, NPU, and plenty of memory. Fast Boot gets you going in under 10 seconds, and on-device AI processing scales your productivity to the next level, delivering interactive multimedia experiences with unparalleled efficiency.Ultimate Portability & DurabilityStarting at only .51kg / 1.12lbs and measuring just 7.6mm /.30 thin, the Lenovo Chromebook Duet 11″ is designed for on-the-go use. With a spill-resistant chassis and military grade MIL-810H certification, it can handle life’s adventures. Plus, you can read the day away indoors and outdoors with all-day battery life and a bright 400 nits display.High-Quality Webcams for Every OccasionStay connected and capture every moment with the 5MP front camera featuring a physical shutter for privacy, and the 8MP rear camera for vibrant images. MediaTek’s advanced image processing ensures true-to-life colors and superior low-light performance.Dual USB-C Ports for Maximum ConnectivityExperience limitless functionality with dual USB-C ports that support fast charging, data transfer, and video output. Connect with ease to an external 4K display powered by an advanced on-device AI solution and stay productive with a headphone/mic port that’ll keep you engaged and communicating throughout the day.Technical SpecificationsProcessor: MediaTek Kompanio 838 (8C, 2x A78 @2.6GHz + 6x A55 @2.0GHz)NPU: Integrated MediaTek NPU 650, up to 4 TOPSDisplay: 10.95" WUXGA (1920x1200) IPS 400nits Glossy / Anti-fingerprint, 72% NTSC, TÜV Low Blue Light, Gorilla Glass 3, TouchscreenGraphics: Integrated Arm Mali-G57 MC3 GPUMemory: 4GB Soldered LPDDR4x RAMStorage: 128GB Storage (64GB eMMC + 64GB SD Card)Networking: Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 + Bluetooth 5.3Operating System: Chrome OSBattery: Integrated 29Wh, 30W AC power AdapterCamera: Front 5.0MP with Privacy Shutter / Rear 8.0MPKeyboard: Detachable Folio Stand + Folio KeyboardSpeakers: Stereo speakers, 1W x2, optimized with Waves MaxxAudio, Smart Amplifier (AMP)Audio: High Definition (HD) AudioSecurity: Google Security Chip H1, Camera privacy shutterDimensionsTablet: 10.05 x 6.57 x 0.29 inchesFolio Stand: 10.05 x 6.57 x 0.13 inchesTablet + Folio Stand + Folio Keyboard: 10.78 x 6.84 x 0.83 inchesWeight:Tablet: 1.12 lbsFolio Stand: 0.35 lbsTablet + Folio Stand + Folio Keyboard: 2.43 lbsI/O Ports2 x USB-C (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), with USB PD 3.0 and DisplayPort 1.4Headphone / microphone combo jackPogo pin connector (3-point)
| UPC | 196802441971 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Luna Grey |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Lenovo Chromebook Duet 11 |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Convertible |
| Item Weight | 2.4 Pounds |
| Screen Size | 10.95 Inches |
| CPU Codename | kompanio |
| Chipset Type | MediaTek SoC Platform |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 3733 MHz |
| Model Number | Lenovo Chromebook Duet 11 |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | USB-C with DisplayPort 1.4 |
| BuiltIn Media | 30W USB-C Adapter with Power Cord, 64GB SD Card & USB-C HUB by IST Computers ®, IdeaPad Duet Folio Detachable Keyboard, Lenovo Chromebook Duet 11, User Manual |
| Screen Finish | Glossy with Anti-fingerprint Coating |
| Series Number | 3 |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | High Definition (HD) Audio, Smart Amplifier (AMP), Stereo speakers, 1W x2,, optimized with Waves MaxxAudio |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 128 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 2 |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | MediaTek |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | ARM |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| CPU Model Number | MediaTek Kompanio 838 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Chrome OS |
| Processor Series | Kompanio |
| Touchpad Feature | Touchpad |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External Displays |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Bluetooth 5, USB 3.2 Gen 1, USB Type C |
| Memory Clock Speed | 3733 GHz |
| Speaker Description | Stereo Speakers |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 2 |
| Graphics Coprocessor | Arm Mali-G57 MC3 GPU |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Detachable, Backlit |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 1 year manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | Storage |
| RAM Memory Technology | LPDDR4X |
| Virtual Reality Ready | No |
| Microphone Form Factor | Integrated microphone |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Screen Bezel Thickness | Thin |
| CPU Model Speed Maximum | 2.6 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 400 Nit |
| Cache Memory Installed Size | 4 GB |
| Front Photo Sensor Resolution | 5 MP |
| LithiumBattery Energy Content | 30 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 10.78"L x 6.84"W x 0.83"Th |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 2 |
| Notebook Pointing Device Description | Stylus |
| Other Special Features of the Product | HD Audio, K12 education, Lightweight, MIL-STD-810H military test passed, Touchscreen |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form