Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209082649 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209082649 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The 2023 Lenovo 3i Chromebook has a 15.6" Full HD display,Intel Celeron processor, 8GB memory and 64GB storage in a thin and portable Chrome OS laptop.
| UPC | 657768813146 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Blue |
| Voltage | 3.6 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | IdeaPad 3 |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Chromebook |
| Item Weight | 5.5 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 10 Hours |
| CPU Codename | Jasper Lake |
| CPU L1 Cache | 256 KB |
| Chipset Type | Intel |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | N4500 |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Computer, Charger, User Guide |
| Screen Finish | Glossy |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | [Inferred: Decent audio features for media streaming] |
| Control Method | Voice |
| HardDrive Size | 64 GB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 1.1 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | N4500 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Chrome OS |
| Processor Series | Celeron |
| Touchpad Feature | true |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that support USB, HDMI, microSD, Wi-Fi, and Bluetooth connections. |
| Display Technology | LCD |
| LAN Port Bandwidth | 1000 Mbps |
| Hard Disk Interface | SATA 3 GB/s |
| Speaker Description | Stereo speakers |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 4 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | QWERTY |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | Emmc |
| RAM Memory Technology | LPDDR4X |
| Microphone Form Factor | Built-in (boundary microphone) |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Multimedia |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 47 Watt Hours |
| Automatic Backup Software Included | Chrome OS |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | Narrow |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form