Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209120956 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209120956 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Attention: Our specialization focuses on custom configured computers. The original package box might be opened to install an upgrade to meet the advertised specifications. Modified products have been professionally tested and resealed.Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 LED-backlit Business LaptopPerformance at Its Peak: Processor: Intel Core Ultra 7 255U 12-Core(Up to 5.2 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB Intel Smart cache,12 cores,14 threads)Memory: 32GB DDR5 SDRAM 8400 MHzStorage: 1TB NVMe M.2 SSDGraphics: Intel Graphics SharedStunning Display: 14" LED-backlit IPS Touchscreen display with a crystal-clear 1920 x 1200 resolution. 500 nits Anti-glare 100% sRGB, 60Hz, Low Power, TouchLow power consumption and 60Hz refresh rate ensure a top-notch visual experienceFeatures: Keyboard: Backlit Keyboard, Fingerprint Reader, TrackPointOperating system: Windows 11 ProCamera: 1080p + IR Camera with Privacy ShutterSeamless Connectivity: Connection: Intel Wi-Fi 6E AX211 (2x2) and Bluetooth 5.3Ports :2 x USB Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps Type-C support Power Delivery / DisplayPort through USB Type-C1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A support Always On / 5Gbps1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A support 5Gbps1 x HDMI v2.11 x Headphone/Microphone Combo Jack1 x USB-C Power JackAll-Day Battery Life: 3 Cell 57 Wh, battery keeps you powered up for up to 8 hours of average usage.Sleek and Lightweight: With dimensions of 12.31 x 8.45 x 0.58 inches.weight of only 2.22 lbs; Black.Extras Included:65W AC Adapter.32GB USB Drive.Support:1 Year Support from Lenovo within the US
| UPC | 198156020819 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Model Name | ThinkPad X1 Carbon Gen 13 |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 2.6 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Battery Life | 8 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 8413 MHz |
| Model Number | 21NX005SUS |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | Thunderbolt, HDMI |
| BuiltIn Media | 65W AC Adapter, 32GB USB Drive |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 12 |
| Processor Speed | 2.7 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core Ultra 7 255U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 Family |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that use USB-C Thunderbolt 4/USB4, USB 3.2 Gen 1, HDMI, Headphone/Microphone Combo Jack, Wi-Fi 6E, and Bluetooth 5.3 |
| Display Technology | LED |
| Memory Clock Speed | 8400 MHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone, Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR5 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 5.2 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.36"L x 8.5"W x 0.63"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, Backlit Keyboard, Fingerprint Reader, HD Audio, TrackPoint |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form