Limited Time Sale$187.80 cheaper than the new price!!
| Management number | 209116867 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $125.20 | Model Number | 209116867 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
1
| UPC | 195042882759 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Almond |
| Voltage | 3.7 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Lenovo Ideapad |
| Model Year | 2019 |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 4 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| CPU Codename | Ice Lake |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Model Number | 81WE00KVUS |
| Power Device | lithium-polymer battery |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | HDMI cable, WiFi connectivity, possibly headphones |
| Screen Finish | Glossy |
| Series Number | 81 |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 2 |
| Number of Ports | 1 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Core i3-1005G1 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 10 S |
| Processor Series | Core i3 |
| Touchpad Feature | true |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 6 GB |
| Graphics Ram Type | DDR DRAM |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, wireless keyboards, mice, and other Bluetooth-enabled devices |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth, HDMI, PCI, Solid State Drive |
| Memory Clock Speed | 2666 MHz |
| Cellular Technology | wifi |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | Standard built-in speakers |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 10th |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Numeric Keypad, Touch Pad, Touchscreen |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | Manufacture warranty |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Virtual Reality Ready | No |
| Microphone Form Factor | Integrated |
| Optical Storage Device | BD-R |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Multimedia |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Hard Disk Rotational Speed | 7200 RPM |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 6 |
| LithiumBattery Energy Content | 15.2 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.26"L x 9.98"W x 0.78"Th |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form