Limited Time Sale$125.33 cheaper than the new price!!
| Management number | 209121637 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $83.56 | Model Number | 209121637 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Brand: LenovoScreen Size: 15.6 inchesScreen Resolution: 1920 x 1080 (Full HD)Brightness: 220 nitsProcessor Model: Intel CeleronTotal Storage Capacity: 192 gigabytesSystem Memory (RAM): 4 gigabytesDisplay Connector(s): 1 x HDMI 1.4, Display connection via USB portBattery Life (up to): 10 hoursBattery Type: Lithium-polymerColor: Artic GreyCPU Boost Clock Frequency: 2.8 gigahertzNumber of CPU Cores: 2-core (dual-core)USB Ports: 2 x USB-A 3.2, 1 x USB-C 3.2Security Features: Privacy cameraCasing Material: PlasticProduct Dimensions: 14.25 x 9.57 x 0.75 inchesItem Weight: 3.586 pounds
| UPC | 198153733880 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Gray |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Lenovo |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | Lenovo |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Charger, Carrying Case |
| HardDrive Size | 192 GB |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 2.8 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| CPU Model Number | N4120 |
| Operating System | Chrome OS |
| Processor Series | Celeron |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Bluetooth support | No |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | No Touch |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | Laptop, External Display, Mouse, Keyboard, Storage Devices, Printers |
| Display Technology | LCD |
| Hard Disk Interface | PCIE x 2 |
| Graphics Coprocessor | No Touch |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | no |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 1.1 GHz |
| Connectivity Technology | USB-A, USB-C, HDMI |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Specific Uses For Product | Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| LithiumBattery Energy Content | 57 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.25"L x 9.57"W x 0.75"Th |
| Other Special Features of the Product | HD Audio, Memory Card Slot |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form