Limited Time Sale$148.73 cheaper than the new price!!
| Management number | 209124254 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $99.16 | Model Number | 209124254 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 726208081541 |
|---|---|
| Brand | SHBIV |
| Color | Gray |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | SG14 |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Ultra-Portable |
| Item Weight | 3 Pounds |
| Screen Size | 14.1 Inches |
| Battery Life | 5 Hours |
| CPU Codename | Alder Lake |
| CPU L3 Cache | 4 MB |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | SHBIV |
| Memory Speed | 1866 MHz |
| Model Number | 6500Y |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | 1 × NEW Laptop 6500Y, 1 × Power Adapter, 1 × User Manuel |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | I |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 3.4 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | I |
| WiFi Generation | Wi-Fi 5 |
| CPU Model Number | 6500Y |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | 11 |
| Processor Series | A-Series A8-6500 |
| Audio Output Type | Headphones |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Bluetooth Version | 5 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 16 GB |
| Graphics Ram Type | DDR3 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, headphones, security locks, Bluetooth devices |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | 802.11 ac/b/g/n, Bluetooth 5, Built-in Flash Memory, PCI Express 3.0, USB 3.2 Gen 1, USB Type C |
| Memory Clock Speed | 3.4 GHz |
| Cellular Technology | 5G |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 6500Y |
| Graphics Coprocessor | UHD Graphics 615 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad, Touchscreen |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR3 |
| Optical Storage Device | NO |
| Screen Bezel Thickness | Thin |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 3.4 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Cache Memory Installed Size | 4 MB |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| Battery Average Life Standby | 10 Hours |
| LithiumBattery Energy Content | 38 Milliampere Hour (mAh) |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.6"L x 0.8"W x 8.3"Th |
| EU Spare Part Availability Duration | 12 Months |
| Other Special Features of the Product | HD Audio, Lightweight, Memory Card Slot |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form