Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209203847 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209203847 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Product Description Capture everyday moments with the Kodak PIXPRO FZ44 Digital Camera. This 16MP compact point & shoot camera delivers clear, detailed photos and Full HD 1080p video, making it a great choice for casual photography, travel, and family events. Its slim black design is lightweight and easy to carry, perfect for shooting on the go. This bundle includes a protective camera case to help keep your camera safe and a 32GB SD memory card, providing ample storage so you can start capturing photos and videos right away. User-friendly and reliable, the Kodak PIXPRO FZ44 is ideal for beginners and everyday photographers. 16MP compact point & shoot camera with Full HD 1080p video recordingIncludes protective camera case and 32GB SD memory card for instant use
| UPC | 810214530060 |
|---|---|
| Zoom | Optical Zoom |
| Brand | Kodak Professional |
| Color | White |
| Autofocus | Yes |
| Bit Depth | 8 Bit |
| ISO Range | 100-3200 |
| Lens Type | Wide Angle |
| Focus Mode | Single-Servo AF (AF-S) |
| Focus Type | Auto and Manual Focus |
| Frame Rate | 24, 30, 60 FPS |
| Model Name | KODFZ45WH |
| Mount Type | Tripod |
| Movie Mode | Yes |
| Viewfinder | Electronic |
| Camera Lens | 4X Optical Zoom, 27mm Wide Angle Lens |
| Crop Factor | 2.7 |
| File Format | JPEG, MP4 |
| Flash Modes | Auto, On |
| Form Factor | Compact |
| Screen Size | 2.7 Inches |
| Sensor Type | CMOS |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Camera Flash | Built-In |
| DigitalStill | Yes |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Kodak Professional |
| Model Number | KODFZ45WH |
| Model Series | FZ |
| Optical Zoom | 4 x |
| BuiltIn Media | Camera Case, 32GB SD Card |
| Focus Features | Autofocus |
| Shooting Modes | Automatic, Movie |
| Special Feature | Tripod Holder |
| Total USB Ports | 1 |
| Autofocus Points | 1 |
| Exposure Control | Automatic |
| Has Color Screen | Yes |
| Video Resolution | 1080p |
| Light Sensitivity | ISO 100-3200 |
| Photo Sensor Size | 1/2.3-inch |
| Compatible Devices | Computers, smartphones, tablets, external storage devices |
| Image Capture Type | Stills & Video |
| JPEG Quality Level | Normal |
| Real Angle Of View | 7.32 Degrees |
| Recording Capacity | 60 Minutes |
| Display Fixture Type | Fixed |
| Minimum Focal Length | 27 Millimeters |
| Supported Media Type | ProductImage, EnhancedContent |
| Video Capture Format | MP4 |
| Auto Focus Technology | Contrast Detection |
| Total Video Out Ports | 1 |
| Are Batteries Included | No |
| Total Still Resolution | 16 MP |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| White Balance Settings | Auto |
| Connectivity Technology | USB |
| Has Image Stabilization | No |
| Memory Storage Capacity | 32 GB |
| Photo Sensor Resolution | 16 MP |
| Focal Length Description | 27-108mm |
| Specific Uses For Product | Travel, Everyday Use |
| Display Resolution Maximum | 16 MP |
| Effective Still Resolution | 16 MP |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form