Limited Time Sale$68.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209089245 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $46.00 | Model Number | 209089245 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Kingston is the industry leader in PC memory. Kingston is your best source for system-specific memory. Product is backed by a lifetime warranty and free technical support. Included in the package is one 16GB module of select HP/Compaq Workstation Memory. Specs are 240-pin Registered ECC DDR4 DIMM.
| UPC | 740617237405 |
|---|---|
| Brand | Kingston |
| Voltage | 240 Volts |
| RAM Size | 16 GB |
| Model Name | KTH-PL421/16G |
| Form Factor | DIMM |
| Item Weight | 0.03 Kilograms |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Memory Speed | 2133 MHz |
| Number of Pins | 240 |
| Compatible Devices | Desktop |
| Data Transfer Rate | 2133 MHz |
| Additional Features | Ecc, Lightweight, Registered Memory |
| Warranty Description | Limited lifetime warranty; russia - 10 years |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Global Trade Identification Number | 00740617237405, 04056572668397, 07406172374056 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form