Limited Time Sale$24.29 cheaper than the new price!!
| Management number | 209540728 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $16.20 | Model Number | 209540728 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The Juicy Couture Embossed Plush Throw Blanket brings cozy comfort with a touch of signature glamour. Designed in a generous 60" x 70" size, it features a velvety embossed texture that adds depth and elegance to your space. Perfect for lounging, layering, or draping over furniture, this throw is both stylish and luxuriously soft.
| UPC | 646760288809 |
|---|---|
| Size | 70"x60" |
| Color | Cheetah Logo Hot Pink |
| Theme | Animals |
| Pattern | Animal Print |
| Seasons | All |
| Brand Name | Juicy Couture |
| Model Name | Embossed Plush 60"x70" Oversized Throw |
| Style Name | Modern |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Fabric Type | Polyester |
| Item Weight | 2.2 Pounds |
| Blanket Form | Throw Blanket |
| Manufacturer | YMF Carpets Inc. |
| Model Number | JYAW011403 |
| Fill Material | Polyester |
| Material Type | Velvet (Polyester) |
| Item Thickness | 0.5 Inches |
| Item Type Name | Blanket |
| Number of Items | 1 |
| Additional Features | Lightweight |
| Included Components | Includes (1) 60" x 70" Throw Blanket |
| Age Range Description | Adult |
| Item Dimensions L x W | 70"L x 60"W |
| Manufacturer Part Number | JYAW011403 |
| Fabric Warmth Description | Lightweight |
| Product Care Instructions | Machine Wash |
| Recommended Uses For Product | Gifting, Napping, Reading |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form