Limited Time Sale$65.97 cheaper than the new price!!
| Management number | 208189437 | Release Date | 2026/03/22 | List Price | $43.98 | Model Number | 208189437 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Lightness, comfort, and great sound. With the JBL Tune 670NC Adaptive Noise Cancelling wireless headphones, you’ve got all three. With up to 70 hours of battery life, the JBL Tune 670NC will get you through your week, with no need of a top-up. And if you do need a quick recharge, 5 minutes gets you an extra 3 hours of music, or just plug in the detachable headphone cable to keep your flow going. The JBL Tune 670NC connect with two Bluetooth® devices simultaneously, so you’ll never miss a call while watching a movie on your tablet. With the free JBL Headphones app, you can tailor the sound to suit your taste. And voice prompts in your language will guide you through the features. Manage your calls and your voice assistant hassle-free right from your phone, and use VoiceAware to hear yourself when you’re speaking. All this, plus you can choose the color that best represents your vibe.
| UPC | 050036395847 |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. |
| Model Name | JBL Tune 670NC |
| Item Weight | 6.1 ounces |
| Sensitivity | 98 dB |
| Battery Life | 70 Hours |
| Manufacturer | JBL |
| Cable Feature | Detachable |
| Charging Time | 2 Hours |
| Noise Control | Adaptive Noise Cancellation |
| Series Number | 670 |
| Control Method | Voice |
| Earpiece Shape | Over-ear |
| Bluetooth Range | 10 Meters |
| Controller Type | Button, Google Assistant, Siri |
| Frequency Range | 20 Hz – 20,000 Hz |
| Headphones Jack | 3.5 mm Jack |
| Number of Items | 5 |
| Special Feature | Adaptive Noise Cancelling with Smart Ambient, Bluetooth 5.3 with LE Audio, Customize your listening experience, Hands-free calls with VoiceAware, JBL Pure Bass Sound, Lightweight, comfortable and foldable design, Multi-Point connection, Up to 70H battery life with speed charge |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Item model number | JBLT670NCBLKAM |
| Compatible Devices | Bluetooth-enabled devices |
| Frequency Response | 20 Hz |
| Product Dimensions | 6.69 x 2.87 x 7.87 inches |
| Carrying Case Color | Black |
| Included Components | 1 x Detachable audio cable, 1 x JBL Tune 670NC headphones, 1 x QSG, 1 x USB-C Charging Cable, 1 x Warranty/Warning |
| Age Range Description | Adult |
| Carrying Case Material | Plastic or aluminum |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Wireless Communication Technology | Bluetooth |
| Global Trade Identification Number | 16925281973168 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form