Limited Time Sale$21.17 cheaper than the new price!!
| Management number | 209664590 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $14.11 | Model Number | 209664590 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Start your day with the invigorating clean of Irish Spring Original Body and Face Wash for Men, designed to provide 24 hours of long-lasting freshness. Infused with a cool, outdoor-fresh scent, it brings the essence of nature to every wash, so you are ready to take on the day. It’s also paraben free and formulated without phthalates. Our body wash for men is specially crafted to retain your skin’s natural moisture. Designed for use on both the face and body, it simplifies your daily routine while delivering the same refreshing experience you expect from Irish Spring. Irish Spring has a new cap with leak-proof design ensuring you stay fresh no matter where your journey takes you.
| Color | Original |
|---|---|
| Item Form | Gel |
| Skin Tone | All |
| Skin Type | Normal |
| Brand Name | Irish Spring |
| Model Name | US07258A |
| Scent Name | Original Clean |
| Unit Count | 81.6 Fluid Ounces |
| Item Weight | 5.3 Pounds |
| Manufacturer | Colgate-Palmolive |
| Model Number | US07258A |
| Item Dimensions | 1.14 x 1.85 x 5.27 inches |
| Number of Items | 24 |
| Package Quantity | 1 |
| Product Benefits | Made Without Parabens, Paraben-Free, Phthalate-Free |
| Material Features | Biodegradable |
| Package Type Name | Bottle |
| Active Ingredients | Citric acid |
| Material Type Free | Paraben Free |
| Net Content Weight | 3.4 Ounces |
| Additional Features | Made Without Parabens, Paraben-Free, Phthalate-Free |
| Included Components | Body Wash |
| Target Use Body Part | Whole Body |
| Age Range Description | Adult |
| Manufacturer Part Number | US07258A |
| Recommended Uses For Product | Body |
| Global Trade Identification Number | 10035000984491 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form