Limited Time Sale$569.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209070857 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $379.60 | Model Number | 209070857 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The computer is professionally upgraded and customized. The manufacturer box will be opened by our professional engineers for customizing and testing. Factory defects and blemishes are significantly reduced by our in-depth inspection and testing. We offer a 12-month warranty, please feel free to contact us if you need any support from our team.Processor ModelAMD Ryzen 5-7535HS# of Cores6Total Threads12Max Boost ClockUp to 4.55 GHzBase Clock3.3 GHzIntegrated GraphicsAMD Radeon RX 6550M Display15.6-inch FHD (1920 x 1080) DisplayInterface1 x USB-C2 x USB-A 1 x HDMI 1 x RJ451x SD Card Reader1 x Headphone/Microphone combo ConnectivityWiFi 6 and BluetoothOperating SystemWindows 11 HomeOthersDimensions:14.09 x 10.04 x 0.93 inWeight (approximate): 7.39 lbs
| UPC | 198122182220 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Mica Silver |
| RAM Type | SODIMM |
| Model Name | Victus |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | 15-fb |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop, Headphones |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 2 TB |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 3.3 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | AMD |
| CPU Model Number | 7535HS |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Ryzen 5 |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | No Touch Screen |
| Webcam Capability | No |
| Camera Description | Front |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 5th Gen |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon RX 6550M |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Backlit Keyboard with Numeric Keypad |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | SO-DIMM |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.09"L x 10.04"W x 0.93"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, HD Audio, Memory Card Slot, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form