Limited Time Sale$467.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209079940 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $311.60 | Model Number | 209079940 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Get a fresh perspective with Windows 11 From a rejuvenated Start menu, to new ways to connect to your favorite people, news, games, and content—Windows 11 is the place to think, express, and create in a natural way. AMD Ryzen 5 7535HS Speed meets endurance in this gaming laptop powered by an AMD Ryzen processor. AMD Radeon RX 6550M Mobile graphics The powerful AMD Radeon RX 6550M graphics card, engineered with AMD RDNA 2 architecture and 4 GB of GDDR6 to double performance and accelerate 1080p game play. 144Hz FHD anti-glare display Reduce frustrating lag and image ghosting with a display that combines a 144Hz refresh rate and 1080p Full High-Definition resolution for smooth, crisp gameplay. IPS panel No matter where you stand, this screen delivers clear, vivid images with 178-degree wide-viewing angles, so everyone can get a great view. AMD FreeSync Premium Technology Every gamer deserves perfectly smooth gameplay and peak performance. Game confidently with a high refresh rate, low framerate compensation, and low latency. HP Fast Charge Go from 0 to 50% charge in approximately 30 minutes. Effortlessly connected Enjoy faster speeds, improved performance and greater capacity with Wi-Fi 6 and Bluetooth 5.3 wireless card. HP Wide Vision HD Camera The 88-degree, wide-angle field of view lets you video chat with the entire family or group of friends in crystal clear detail. Enlarged touchpad More room on your touchpad makes controlling your PC effortless and intuitive. Micro-edge display By squeezing a larger screen into a smaller frame, this ultra-thin, barely visible bezel revolutionizes your display's appearance with a beautifully efficient design. Backlit keyboard with integrated numeric pad Keep going comfortably even in darker environments.
| UPC | 198122700578 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | Victus |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| CPU Codename | 7535HS |
| CPU L3 Cache | 16 MB |
| Chipset Type | AMD |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 144 hertz |
| Video Output | DisplayPort |
| BuiltIn Media | Laptop, Power Adapter, Documentation, Mouse |
| Screen Finish | Anti-glare |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | Basic built-in speakers |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 6 |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 4.5 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | AMD |
| CPU Model Number | Ryzen 5 7535HS |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Ryzen 5 |
| Audio Output Type | Bluetooth, internal |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 4 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Number of Drivers | 2 |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | Wireless devices (via Wi-Fi 6 and Bluetooth 5.3) and USB devices (via 3 USB ports) |
| Display Technology | IPS LED |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 5th Gen |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon RX 6550M |
| Graphics Description | Dedicated |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 year |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Virtual Reality Ready | No |
| Microphone Form Factor | Integrated microphone |
| Optical Storage Device | NO |
| Connectivity Technology | DisplayPort, USB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.09"L x 0.93"W x 10.04"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Home |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | Portable |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form