Limited Time Sale$180.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209092465 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $120.00 | Model Number | 209092465 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
HP EliteDesk 600 G3 Mini Desktop PC with 27" Monitor (Refurbished)Product Details:Model: HP EliteDesk 600 G3 Mini Desktop ComputerProcessor: Intel Core i5-6500TMemory: 【CUSTOMlZED, Professional Upgraded to】: 8GB RAM.Storage: 【CUSTOMlZED, Professional Upgraded to】: 256GB SSDOperating System: Windows 11 pro 64 Bit - multi-language supports English/Spanish/FrenchGraphics & Video: Integrated Intel HD Graphics 530Wi-Fi & Bluetooth: Yes (Adapter)Keyboard & Mouse: YesPorts : 2 x DisplayPort, 1 x RJ45 LAN (Gigabit Ethernet), 6 x Type-A USB 3.1, 1 x Type-c 3.1Dimension: 6.97" x 1.35" x 6.88"Weight: 3 lbsIncluded1 x HP EliteDesk 600 G3 Mini Business PC1 27-inch FHD Monitor1 x Keyboard1 x Mouse1 x USB Wi-Fi & Bluetooth1 x Power Cord
| UPC | 799787173501 |
|---|---|
| Brand | HP |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP ProDesk 600 G3 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 27 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP ProDesk 600 G3 mini |
| Video Output | DisplayPort |
| BuiltIn Media | Keyboard |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Total Usb Ports | 4 |
| CPU Model Number | i5-6500T |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core I5 6500 |
| Graphics Ram Type | DDR DRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Hardware Interface | DisplayPort, Ethernet |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 530 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Wired, Standard Keyboard |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 90days |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR |
| Video Output Interface | DisplayPort |
| Connectivity Technology | Bluetooth, DisplayPort, Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 8 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Education, Everyday Use |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Cache Memory Installed Size | 8 MB |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form