Limited Time Sale$599.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209114905 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $399.60 | Model Number | 209114905 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
PROBOOK Professional mobility. Get the performance features and reliable, tested technology to take care of business anywhere it goes.
| UPC | 198122843176 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Pike Silver Aluminum |
| RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Model Name | A1RM9UT#ABA |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Form Factor | Notebook |
| Item Weight | 3.84 Pounds |
| Screen Size | 16 Inches |
| Chipset Type | AMD |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Hewlett Packard |
| Model Number | A1RM9UT#ABA |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Power Adapter, ProBook 465 16 inch G11 Notebook PC |
| Warranty Type | Manufacturer |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 1 |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | AMD |
| CPU Model Number | 7735U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Ryzen 7 |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR5 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that connect via USB, HDMI, Ethernet, USB-C, or Bluetooth. |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, USB Type C |
| LAN Port Bandwidth | Ethernet |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 7000 |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon 680M Graphics |
| Graphics Description | Radeon 680M Graphics |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | English Keyboard |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 year Manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11n |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Optical Storage Device | No Information Available |
| CPU Model Speed Maximum | 4.7 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 pixels |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| LithiumBattery Energy Content | 4000 Milliampere Hour (mAh) |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 9.9"L x 14.1"W x 0.43"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, Low Blue Light |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form