Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209125352 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209125352 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The HP OmniBook 5 16 inch AI PC, with the responsive Snapdragon X Plus processor, delivers AI-driven performance and an incredible battery life, so you can go all day and leave the charger behind. Your personal on-device assistant, HP AI Companion, helps streamline your workflow—no subscription required. The extensive battery life is engineered for efficiency, even with heavy multitasking and intensive workloads. Powered by Snapdragon X Plus and the dedicated AI engine that boosts speed and efficiency, you'll experience advanced computing performance in an ultra-thin profile that's designed for an easy on-the-go lifestyle. Enjoy an expansive audio-visual experience. The generous 16-inch 2K OLED touch display brings rich colors and deep contrast to every frame. Dual speakers with HP Audio Boost deliver immersive, high-quality sound, and the 1080p FHD IR camera ensures you always look your best on video calls. The HP OmniBook 5 Next Gen AI PC comes with a 65 W USB Type-C power adapter and goes from 0 to 50% charge in 30 minutes. Plus, it contains recycled materials and is built with ocean-bound plastic in bezel and speaker enclosures; recycled metal in top cover, base and keyboard support; post-consumer recycled plastic in keyboard keycaps and scissors. HP is here to help. This HP computer comes with 1-year limited hardware warranty and 1-year limited technical support for software and initial setup with 24-hour, 7 days a week web support when shipped from and sold by Amazon.com.
| RAM | LPDDR5x |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Glacier silver |
| Series | HP OmniBook 5 NGAI 16-fb0000nr |
| Batteries | 1 AAA batteries required. (included) |
| Processor | 3.4 GHz snapdragon_x_plus |
| Hard Drive | 512 GB SSD |
| Item Weight | 3.52 pounds |
| Memory Speed | 8448 MHz |
| Chipset Brand | Qualcomm |
| Wireless Type | 802.11ax, Bluetooth |
| Processor Brand | Qualcomm |
| Card Description | Integrated |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Hardware Platform | PC |
| Item model number | TPN-H103 |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Optical Drive Type | No Optical Storage Device |
| Product Dimensions | 13.98 x 9.65 x 0.52 inches |
| Computer Memory Type | DDR5 RAM |
| Graphics Coprocessor | Qualcomm Adreno GPU |
| Hard Drive Interface | PCIE x 16 |
| Number of Processors | 8 |
| Item Dimensions LxWxH | 13.98 x 9.65 x 0.52 inches |
| Max Screen Resolution | 1920x1200 Pixels |
| Standing screen display size | 16 Inches |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form