Limited Time Sale$819.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209111988 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $546.00 | Model Number | 209111988 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The perfect on-the-go gaming machine is the one whose screen you can actually see. The HP OMEN Transcend 16 Laptop has a 240Hz WQXGA display with low blue light to help protect your eyes. Showcase your creations in all their colors on the 100% sRGB display for maximum color broadness and accuracy. Unbox this HP OMEN 16 and find a HyperX headset included. DTS:X Ultra Technology and Audio by Bang & Olufsen tuned dual speakers provide rich audio whether you have headphones plugged in or not. Turn wherever you are into a professional studio with our new FHD infrared webcam and NVIDIA Broadcast integration, which uses AI to automatically optimize your audio and video clarity. Offering more than just a performance score, the 13th Generation Intel Core i7-13700HX processor advances real-world computing and delivers more ultra-efficient multi-tasking. The OMEN Transcend 16 comes with a 230 W Smart AC power adapter and goes from 0 to 50% charge in 30 minutes. HP is here to help. This HP computer comes with 1-year limited hardware warranty and 1-year limited technical support for software and initial setup with 24-hour, 7 days a week web support when shipped from and sold by Amazon.com. 1 month trial offer - Promotional offers may be for new members only and/or not be valid for all members and are only available for a limited time. Credit card and Xbox account required. After promotional period, subscription automatically continues at the then current regular price (subject to change), unless cancelled, plus applicable taxes. To stop being charged, cancel your subscription or turn off recurring billing in your Microsoft account (account.microsoft.com/services) or on your Xbox console, before the next billing date. For more details, see support.xbox.com/help/subscriptions-billing/manage-subscriptions/cancel-recurring-billing-or-subscription. Purchase of Xbox Game Pass Ultimate automatically upgrades your existing Xbox Live Gold, Xbox Game Pass (PC or Console), and/or EA Play membership(s) to Xbox Game Pass Ultimate at a conversion ratio each based on days remaining. Learn how this works at xbox.com/gamepass. See Microsoft xbox.com/en-US/legal/subscription-terms for more details.
| UPC | 197192434956 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Shadow black magnesium-aluminum cover and keyboard |
| Voltage | 240 Volts |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | OMEN Transcend Laptop 16-u0020nr |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Form Factor | Standard laptop |
| Item Weight | 4.6 Pounds |
| Screen Size | 16 Inches |
| Battery Life | 7.45 Hours |
| CPU Codename | Raptor Lake-HX |
| Chipset Type | Intel HM770 |
| Display Type | IPS |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Model Number | 7H9Y9UA#ABA |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 240 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | OMEN Transcend Laptop 16-u0020nr, HyperX Cloud II Wireless Gaming Headset |
| Screen Finish | anti-glare, low blue light |
| Series Number | 79491298 |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | High-quality audio with DTS:X Ultra Technology and Bang & Olufsen; dual speakers |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Item Type Name | Laptops |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 4 |
| Number of Ports | 9 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 16 |
| Processor Speed | 5 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | Generation Intel i7-13700HX |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i7 |
| Total PCIe Ports | 2 |
| Touchpad Feature | true |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | HP True Vision 1080p FHD IR camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Compatible Devices | External displays, USB devices, network devices, audio devices, wireless devices via Bluetooth or Wi-Fi |
| Display Technology | IPS |
| Hardware Interface | Bluetooth, USB |
| LAN Port Bandwidth | 1 Gbps |
| Memory Clock Speed | 4800 MHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 16 |
| Speaker Description | Audio by Bang & Olufsen; DTS:X Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost |
| Wireless Technology | Bluetooth 5.3, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13th generation |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Full-size, per key RGB backlit, shadow black keyboard and 26-Key Rollover Anti-Ghosting Key technology |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | 512 GB PCIe Gen4 NVMe TLC M.2 SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Memory Slots Available | 2 x 8 GB |
| Microphone Form Factor | integrated dual array digital microphones |
| Optical Storage Device | No Optical Storage Device |
| CPU Model Speed Maximum | 5 GHz |
| Connectivity Technology | Integrated 10/100/1000 GbE LAN, Intel Wi-Fi 6E AX211 (2x2) and Bluetooth 5.3 wireless card (supporting gigabit data rate) |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Total Thunderbolt Ports | 2 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Gaming, Home |
| Biometric Security Feature | Face Recognition |
| Display Resolution Maximum | 2560x1600 |
| Maximum Display Brightness | 400 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| LithiumBattery Energy Content | 70 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.04"L x 10.59"W x 0.78"Th |
| Automatic Backup Software Included | 1 month trial for new Microsoft 365 customers, McAfee LiveSafe, Windows 11 Home |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Notebook Pointing Device Description | HP Imagepad |
| Other Special Features of the Product | 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 2 Thunderbolt 4 with USB Type-C 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge); 1 HDMI 2.1; 1 RJ-45; 1 AC smart pin; 1 headphone/microphone combo, 16 GB DDR5-4800 MHz RAM (2 x 8 GB), 16" diagonal, WQXGA (2560 x 1600), 240 Hz, 7 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 400 nits, 100% sRGB, Intel Core i7-13700HX (up to 5.0 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 30 MB L3 cache, 16 cores, 24 threads), Paint finish cover and base, sandblasted anodized keyboard frame |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form