Limited Time Sale$1,040.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209079418 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $694.00 | Model Number | 209079418 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
We sells computers with upgraded configurations. If the computer has modifications (listed above), then the manufacturer box is opened for it to be tested and inspected and to install the upgrades to achieve the specifications as advertised. If no modifications are listed, the item is unopened and untested. Defects & blemishes are significantly reduced by our in depth inspection & testing. Processor & Memory: Intel Core Ultra 9 285H 16-Core Intel AI Boost (13 NPU TOPS) 16 GB DDR5 Drives: 1 TB PCIe Gen4 NVMe M.2 SSD Operating System: Windows 11 Pro Communications: Wi-Fi 6E (2x2) and Bluetooth 5.3 wireless card HP True Vision 1080p FHD camera with temporal noise reduction & privacy shutter Integrated dual array digital microphones Graphics & Video: 16" diagonal, 2K (1920 x 1200), 60-144 Hz, IPS, micro-edge, anti-glare, 300 nits, Variable Refresh Rate support NVIDIA GeForce RTX 5070 Laptop GPU (8 GB GDDR7 dedicated) Audio: HyperX Audio with dual speakers; DTS: X Ultra technology Keyboard: Full-size, 4-zone RGB backlit, shadow black keyboard with numeric keypad, 26-Key Rollover Anti-Ghosting Key technology HP Imagepad Ports & Slots: 1x USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge) 2x USB Type-A 5Gbps signaling rate 1x RJ-45 1x HDMI 2.1 1x Headphone/microphone combo Power Supply: 4-cell, 70 Wh Li-ion polymer battery 150 W AC power adapter Dimensions: 14.07" x 10.59" x 0.78" Approximate Weight: 5.35 lbs.
| UPC | 198990742854 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | OMEN |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 5.4 Pounds |
| Screen Size | 16 Inches |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | OMEN |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | AC Power Adapter, Battery |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 16 |
| Processor Speed | 5.1 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| CPU Model Number | 285H |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core i9 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, USB devices, headphones, mice, keyboards, and other Bluetooth-enabled devices |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | 5070 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Full-size, Backlit, Numeric Keypad, Anti-Ghosting |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11a, 802.11ac, 802.11ax, 802.11b, 802.11g, 802.11n, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| Connectivity Technology | Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.07"L x 10.59"W x 0.78"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form