Limited Time Sale$657.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209098403 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $438.00 | Model Number | 209098403 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The HP 17.3-inch Laptop PC is about sustainability while blending performance and comfort. Get your hands on the HP Laptop 17 with Windows 11 Pro, ideal for business, school and college students, or home use. Experience reliable performance with an Intel i3 processor, fast Wi-Fi, ample storage, a bigger bolder picture-perfect display, amazing audio, and advanced collaboration technology. The hp notebook laptop is perfect for those on the go, with its 17.3-inch screen OS Windows 11 Pro 64-bit for business and work – elevate every workstyle and productivity with AI-powered breakthroughs and immersive workflows CPU Intel Core i3 processor (up to 3.8GHz, 8 cores, 8 threads) - a dynamic processor for superior multi-tasking performance Memory & Storage 32 GB DDR4 RAM - easy multitasking, effortless browsing and streaming 2 TB PCIe NVMe M.2 SSD - fast bootup and ample storage Display 17.3" HD+ (1600 x 900), anti-glare, narrow bezel, 250 nits, Enjoy vibrant, crystal-clear images Graphics Intel UHD graphics - stunning visuals and excellent performance Ports Wi-Fi 6+Bluetooth 5.3 5Gbps signaling rate 1x USB-C (data transfer) + 2x USB-A HDMI 1.4b Webcam HP True Vision 720p HD camera with AI-noise removal, privacy shutter and dual array digital microphones. Enjoy face-to-face video chats in vibrant clarity and cinematic HD Audio with B&O-tuned stereo speakers Included A Premium Accessory Suite for productivity Premium Design Full-size keyboard, numeric keypad Slim, sleek natural silver design. Easily portable even for a 17.3” hp computer laptop
| UPC | 195161978975 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP 17 |
| Model Year | 2025 |
| Item Weight | 4.6 Pounds |
| Screen Size | 17.3 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | B0GGRDPWZM |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 2 TB |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 3.8 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| CPU Model Number | Intel |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core i3 |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR SDRAM |
| Native Resolution | 1600x900 |
| Compatible Devices | External Display, Mouse, Keyboard, Storage Device, Printer, Headphones, External Speakers |
| Hard Disk Interface | PCIE x 16 |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Full-size |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 3.8 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth 5.3, HDMI, USB, USB-A, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Student, Multimedia |
| Display Resolution Maximum | 1600x900 Pixels |
| LithiumBattery Energy Content | 45 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 15.78"L x 10.15"W x 0.78"Th |
| Other Special Features of the Product | Copilot key, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form