Limited Time Sale$269.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209119655 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $179.60 | Model Number | 209119655 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
This thin and lightweight PC is easy to take anywhere, featuring a flicker free micro edge display for immersive viewing. Powered by an Intel processor and 128GB UFS storage, it delivers reliable performance and enhanced productivity with the Copilot Key. With long battery life, HP Fast Charge, and a precision touchpad, it keeps you powered and productive all day.Bundle with HubxcelAccessory: Wireless earbuds, 500GB portable external drive, USB extension cord, HDMI cable, mouse pad, and wireless mouseProcessor: Quad-Core Intel Processor N150 (Up to 3.6 GHz Max Turbo Frequency, 6 MB Intel Smart Cache, 4 cores, 4 threads)Graphics: Intel GraphicsOperating system: Windows 11 ProSoftware: Lifetime Microsoft Office 2024 Professional PlusMemory: 4GB DDR4Storage: 628GB (128GB UFS + 500GB External Drive)Display: 14-inch diagonal, HD (1366 x 768), micro-edge, anti-glare, 250 nitsConnectivity: Wi-Fi 6 and Bluetooth 5.4 comboAudio: HD Audio with stereo speakersKeyboard: English, natural silver keyboardWebcam: HP True Vision 720p HD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphonesPorts:1x USB Type-C 5Gbps signaling rate2x USB Type-A 5Gbps signaling rate1x Headphone/microphone combo1x AC Smart pin1x HDMI 1.4b1x Multi-format SD media card readerBattery: 3-cell, 41 Wh Li-ion battery, Up to 9 hoursColor: Willow GreenDimensions (W x D x H): 12.76 x 8.86 x 0.71 inWeight: 3.24 lbs
| UPC | 194721630391 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Willow Green |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP 2026 Flagship 14 Laptop |
| Model Year | 2026 |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 3.2 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP 2026 Flagship 14 Laptop |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Rechargeable Wireless Earbuds, HDMI Cable, USB Cable, Mouse Pad, Wireless Mouse, 500GB Portable External Drive |
| HardDrive Size | 128 GB |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | HP |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 3.6 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Processor N150 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Others |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touch Screen Type | Non-Touch |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | Wireless earbuds, 500GB portable external drive, USB extension cord, HDMI cable, mouse pad, wireless mouse, external displays, keyboards, mice, storage devices, printers, and other accessories with USB, HDMI, or Bluetooth connectivity |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | HDMI, Media Card, USB 3.0 Type A, USB 3.0 Type C |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone |
| Keyboard Description | Full-size, Standard |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | UFS |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 3.6 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Specific Uses For Product | Student, Business |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| LithiumBattery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.76"L x 8.86"W x 0.71"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, Fast Charge, HD Audio, MS Office Pro Plus, Microsoft Copilot |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form