Limited Time Sale$497.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209114885 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $332.00 | Model Number | 209114885 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The computer is professionally upgraded and customized. The manufacturer box will be opened by our professional engineers for customizing and testing. Factory defects and blemishes are significantly reduced by our in-depth inspection and testing. We offer a 12-month warranty, please feel free to contact us if you need any support from our team. Processor Model Core Ultra 5 125U # of Cores 12 # of Performance-cores 2 # of Efficient-cores 8 Total Threads 14 Max Turbo Frequency Up to 4.3 GHz Efficient-core Max Turbo Frequency 3.6 GHz Display 16 inch WUXGA (1920 x 1200) Display Interface 2 x Thunderbolt 4 2 x USB-A 1 x HDMI 1 x Headphone/Microphone combo Connectivity Wi-Fi 6E and Bluetooth Operating System Windows 11 Home Others Dimensions:14.04 x 9.68 x 0.72 in Weight (approximate): 4.14 lbs
| UPC | 194850982026 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | ENVY 16 |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Form Factor | Convertible |
| Screen Size | 16 Inches |
| CPU L1 Cache | 2 MB |
| CPU L2 Cache | 10 MB |
| CPU L3 Cache | 12 MB |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | hp |
| Memory Speed | 6400 MHz |
| Model Number | AC00 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Webcam |
| Warranty Type | 12 months |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 12 |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core Ultra 5 125U |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Intel Core Ultra 5 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | GDDR5 |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | Laptop, Monitor, Keyboard, Mouse, Storage Device, Printer |
| Display Technology | IPS |
| CPU Model Generation | 5th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Arc Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Full-size keyboard |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 year warranty |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.3 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Hard Disk Rotational Speed | 7200 RPM |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 0.72"L x 14"W x 9.7"Th |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form