Limited Time Sale$965.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209121634 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $643.60 | Model Number | 209121634 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Ivy Bridge sells computers with professional upgrade and customization. The manufacturer box will be opened by our engineers for customizing and testing. Defects blemishes are significantly reduced by our in depth inspection testing.HP Envy 17.3 inch FHD Touch Laptop17.3" FHD(1920 x 1080)Touchscreen 300 nits edge-to-edge glass, micro-edge, 100% sRGBDisplayIntel Core i7-13700H14-Core Processor (Up to 5.0 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 24 MB Intel Smart cache, 14 Cores: 6 Performance Core + 8 Efficient Core, 20 Threads)Intel Iris Xe Graphics32GB DDR4 SDRAM 3200 MHz2TB NVMe M.2 SSDWindows 11 ProNo Optical DriveBacklit Keyboard with NumpadIntel Wi-Fi 6E AX211 (2x2) and Bluetooth 5.3HP True Vision 5MP IR camera with E-Shutter55Wh Lithium-Ion Battery with 90W AC Adapter2 x USB Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps Type-C support Power Delivery / DisplayPort / Power-off Charging1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C support Power-off Charging / 10Gbps2 x USB 3.2 Gen 2 Type-A support 10Gbps1 x Headphone/microphone combo1 x HDMI 2.115.68" L x 10.20" W x 0.77" H inches, 5.49 lbs, Mineral silver*** 32GB USB 3.0 Flash Drive for Free ***
| UPC | 199251000997 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Mineral silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Envy 17 |
| Model Year | 2023 |
| Screen Size | 17.3 Inches |
| Battery Life | 6 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 3205 MHz |
| Model Number | 17-CR100 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HardDrive Size | 2 TB |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 14 |
| Processor Speed | 3 GHz |
| Total Usb Ports | 5 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core i7-13700H |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 Family |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone, Touchscreen |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 15.7"L x 10.21"W x 0.8"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, HD Audio, Memory Card Slot, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form