Limited Time Sale$730.12 cheaper than the new price!!
| Management number | 209094705 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $486.75 | Model Number | 209094705 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Experience peace of mind no matter where your work takes you. Light, powerful, and with Smart, state-of-the-art security features, The HP ENVY 13-inch laptop is built for a secure and beautiful life on the go. Your privacy and data stays secure with a fingerprint reader, Webcam kill switch, All in a thin, sleek, eyecatching all-metal case designed with an elevated keyboard for ergonomic typing. The brilliant full HD micro-edge touchscreen display is made of durable and long-lasting Corning Gorilla Glass NBT to stand up to every day use. With state-of-the-art security, An ultra-sleek design, and powerful entertainment features, your privacy and data stays secure – Whether you're at home or on-the-road.- elevate your entertainment with a gorgeous high-resolution, 3-Way micro-edge display. The quad HP speakers, custom-tuned in collaboration with experts at Bang & Olufsen, deliver rich, authentic sound. Don't just listen – let the immersive experience Move you.- from its distinctive materials and iconic design, This PC exudes unparalleled beauty. Built thin and light for those on-the-go - expect premium design features including a brilliant backlit keyboard, seamless profile, and geometric pattern speaker grill.- protect your privacy with a built-in privacy camera kill switch and an integrated fingerprint Reader for seamless login, while HP BIOS recovery protects your PC from corruption.- all our laptop keyboards are tested with 11 million individual keystrokes, so type confidently knowing those keys can easily stand up to years of hard typing.- our laptop hinges are tested with up to 25, 000 openings and closings - that's an average of Seventeen times a day, every day, for four years of worry-free quality.- naturally drive content, ideas, And drawings forward with digital pen-based computing and Windows ink. Seamlessly jot down notes in office, or draw on a collection of apps.- advanced design, precision craftsmanship, latest technologies, exclusive HP convenience features and privileged access to HP envy concierge service and support.
| UPC | 193905612079 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Voltage | 120 Volts |
| RAM Type | Unknown |
| Model Name | HP ENVY Laptop 13-aq1010nr |
| Model Year | 2019 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 2.6 Pounds |
| Screen Size | 13.3 Inches |
| Battery Life | 13.0, 16.0, 9.0 Hours |
| CPU Codename | Comet Lake |
| CPU L3 Cache | 8 MB |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | 13-aq1010nr |
| Power Device | AC adapter |
| BuiltIn Media | Laptop, battery, power cord |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Audio Recording | No |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 4.9 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| CPU Model Number | i7-10510U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Processor Series | Core i7 Family |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 2 MB |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Number of Drivers | 5 |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Solid State Drive |
| Memory Clock Speed | 2400 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | High-quality, custom-tuned speakers by Bang & Olufsen |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Ergonomic |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1-year limited hardware warranty |
| Wireless Compability | 802.11a/b/g/n/ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Personal |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Hard Disk Rotational Speed | 0.01 RPM |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| Battery Average Life Standby | 16.75 Hours |
| LithiumBattery Energy Content | 53 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 8.87"L x 12.86"W x 0.7"Th |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Global Trade Identification Number | 00193905612079 |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Other Special Features of the Product | Fingerprint Reader,Keyboard,Reader |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form