Limited Time Sale$953.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209071911 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $635.60 | Model Number | 209071911 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
❄HP EliteBook Business Laptop❄Display:14" 1920 x 1200 WUXGA 60Hz TouchscreenAnti-glare 500 nits Thin Bezel Display100% sRGB❄Graphics:Intel Arc Graphics Shared ❄CPU:Intel Core Ultra 7 258V 4.8 GHz with Turbo Boost 12 MB Smart Cache8 cores (4 P +4 E) 8 threads❄Memory: 32 GB DDR5 SDRAM 8533 MHz❄Hard Drive: 2 GB NVMe M.2 SSD ❄Connectivity Ports:2 x USB Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps Type-C support Power Delivery / DisplayPort / Power-off Charging through USB Type-C1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C support Power Delivery / DisplayPort / 10Gbps1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A support 5Gbps 1 x HDMI V2.1 1 x Headphone/Microphone Combo Jack❄Power:68 Wh Lithium-Ion Battery Up to 6 hours on average usage 65 W AC Adapter❄Keyboard:Backlit Keyboard, Fingerprint Reader❄Camera:5MP + IR Camera with Privacy Shutter ❄Ultra-Portable Build:12.36" L ×8.66" W ×0.59" H 2.6 lbs❄Wireless Connectivity:Intel Wi-Fi 7 BE201 (2x2) Bluetooth 5.4❄Operating System:Windows 11 Pro❄Color:Atmosphere Blue❄AttentionOur systems are custom-configured to meet advertised specifications.The original package may have been opened for upgrades.All modifications are professionally tested and resealed for quality assurance.
| UPC | 197029058690 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Atmosphere Blue |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | EliteBook X G |
| Model Year | 2022 |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Form Factor | Ultra-Portable |
| Item Weight | 1690 Grams |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 6 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | 72W85EA#ABD |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI, Thunderbolt 4 with DisplayPort |
| BuiltIn Media | 65 W AC Adapter |
| HardDrive Size | 2 TB |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 2.2 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core Ultra 7 258V |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 Family |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | No |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, and other accessories using USB, HDMI, or wireless connectivity |
| Display Technology | LED |
| Memory Clock Speed | 8533 MHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi 7 |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Arc Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone, Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR5 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 4.8 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.36"L x 8.66"W x 0.59"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, Backlit Keyboard, Fingerprint Reader, HD Audio, Spill Resistant |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form