Limited Time Sale$1,055.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209100532 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $703.60 | Model Number | 209100532 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Disclaimer: We specialize in computers with customized configurations. The factory box may be opened to install the upgrades to achieve the specifications as advertised. The modified product is professionally tested and resealed.PC Series: HP EliteBook 840 G10 LaptopDisplay: 14" WUXGA (1920 x 1200) IPS Anti-Glare 250 nits, 45% NTSC, Thin Bezel LCDProcessor: 13th Generation Intel i7-1365U 10-Core (Base Clock 2.9GHz, Up to 5.2GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB Intel Smart cache, 10 cores, 2 Performance-Cores, 8 Efficient-Cores, 12 threads)Graphics: Intel Iris Xe Graphics Memory: Upgraded to 64GB DDR5 5600 MHz SDRAMStorage: Upgraded to 2TB NVMe M.2 SSDKeyboard: Backlit Keyboard Fingerprint Reader.Communications: Intel Wi-Fi 6E AX211 (2x2) and Bluetooth 5.3Camera: 5MP IR Camera with Privacy ShutterAudio: Audio by Bang & Olufsen, dual stereo speakers, dual microphones enhanced by AI noise reductionOperating system: Windows 11 ProPorts & Slots: 2x USB Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps Type-C support Power Delivery / DisplayPort through USB Type-C, 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A support Power-off Charging / 5Gbps, 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A support 5Gbps, 1x HDMI 2.1, 1x Headphone/Microphone Combo Jack, 1x USB-C Power JackBattery: 3 Cell 51Wh, (Up to 8hours non-gaming battery life).Size and Weight: 12.42 x 8.82 x 0.76 inches, 3.01 lbsColor: Natural Silver65W AC Adapter, ONT 32GB USB Drive included
| UPC | 198415005069 196068047702 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Natural Silver |
| RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Model Name | EliteBook 840 G10 |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Form Factor | Laptop |
| Screen Size | 14 Inches |
| Battery Life | 6 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Model Number | EliteBook 840 G10 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | 65W AC Adapter, 32GB USB Drive |
| HardDrive Size | 2 TB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 2.9 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core i7-1365U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 Family |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | Laptop, External Devices |
| Display Technology | LCD |
| Memory Clock Speed | 5600 MHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 5200 MHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.42"L x 8.82"W x 0.76"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, Backlit Keyboard, Fingerprint Reader, HD Audio, Spill Resistant |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form