Limited Time Sale$154.20 cheaper than the new price!!
| Management number | 209072434 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $102.80 | Model Number | 209072434 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
This pre-owned or refurbished product has been professionally inspected and tested to work and look like new. How a product becomes part of Amazon Renewed, your destination for pre-owned, refurbished products: A customer buys a new product and returns it or trades it in for a newer or different model. That product is inspected and tested to work and look like new by Amazon-qualified suppliers. Then, the product is sold as an Amazon Renewed product on Amazon. If not satisfied with the purchase, renewed products are eligible for replacement or refund under the Amazon Renewed Guarantee.
| UPC | 792759169786 |
|---|---|
| Brand | HP |
| RAM Type | SDRAM |
| Model Name | Elite |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Style Name | Minimalist |
| Manufacturer | hp |
| Model Number | ProDesk |
| Video Output | DisplayPort, VGA |
| BuiltIn Media | Mouse |
| Cooling Method | Air |
| Item Dimensions | 7 x 1.4 x 7.2 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 3.1 GHz |
| Total Usb Ports | 6 |
| CPU Model Number | i3-4160T |
| Operating System | Windows 10 |
| Processor Series | Core i3 |
| Processor Socket | FCLGA1151 |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Hardware Interface | USB 2.0, USB 3.0, VGA |
| Additional Features | Speakers |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Graphics Coprocessor | Intel HD 4400 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Wired, Full-size QWERTY |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Wireless Compability | 802.11abg, 802.11ag, 802.11bgn |
| Hard Disk Description | SSD |
| Video Output Interface | VGA, DisplayPort |
| Connectivity Technology | USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Everyday Use |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Cache Memory Installed Size | 8 MB |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
| EU Spare Part Availability Duration | 90 Days |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form