Limited Time Sale$563.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209120160 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $375.99 | Model Number | 209120160 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Product type:HP Pavilion DesktopForm factor:TowerOperating system:Windows 11 HomeProcessors:Intel Core i7-11700F (2.5 GHz base frequency, up to 4.9 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 16 MB L3 cache, 8 cores)Memory:32GB DDR4 RAMStorage:1TB PCIe NVMe SSDOptical drive:NoGraphics: GeForce GT 610 2GBPointing device:Wired Keyboard; Wired MouseNetwork interface type:LANWireless:Wi-Fi 6 AX201 and BluetoothI/O Port locationFront Ports:1 headphone/microphone combo, 4 SuperSpeed USB Type-A 3.2 Gen1, 1 SuperSpeed USB Type-C 5Gbps signaling rateRear Ports:1 audio-in, 1 audio-out, 1 microphone, 1 HDMI, 1 DVI-I, 1 VGA, 4 USB 2.0 Type-A, 1 RJ-45Power:400 W Smart AC power adapterDimensions without stand (W x D x H):12.09 x 6.12 x 13.28 inches / 15.54 x 30.3 x 33.74 cmWeight:Weighs Approx 13.14 pounds / 5.96 kg
| UPC | 197497697452 |
|---|---|
| Brand | HP |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Pavilion |
| Model Year | 2026 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Manufacturer | hp |
| Model Number | TG01 |
| Video Output | HDMI, DVI-I |
| BuiltIn Media | Keybord, Mouse |
| Item Dimensions | 12.1 x 3.7 x 10.6 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 2.5 GHz |
| Total Usb Ports | 9 |
| CPU Model Number | i7-11700F |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Intel Core i7 |
| Processor Socket | DIP |
| Graphics Ram Type | DDR DRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Hardware Interface | Ethernet, HDMI, VGA |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Graphics Coprocessor | GeForce GT 610 2GB |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Wired Keyboard |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Video Output Interface | HDMI, VGA |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 1 TB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 16 MB |
| Number of Component Outputs | 3 |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form