Limited Time Sale$191.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209125272 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $128.00 | Model Number | 209125272 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Get the freedom to do more with the Chromebook Plus x360 14’s 360-degree design, plus turn up your entertainment needs with the clarity of the dual stereo speakers. Your laptop stays up and running with the power of an Intel Core processor. Make a difference with a laptop consciously crafted with ocean-bound and post-consumer recycled plastic. The HP Chromebook Plus x360 14 inch Laptop comes with a 45 W USB Type-C power adapter and goes from 0 to 50% charge in 45 minutes. Plus, it contains recycled materials and is EPEAT Gold with Climate+ and ENERGY STAR Certified. HP is here to help. This HP computer comes with 1-year limited hardware warranty and 1-year limited technical support for software and initial setup with 24-hour, 7 days a week web support when shipped from and sold by Amazon.com.
| UPC | 197961800753 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Mineral silver |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | HP Chromebook x360 14b-cd0010nr |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 1080p |
| Color Gamut | 62.5 |
| Form Factor | Convertible |
| Item Weight | 3.32 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Battery Life | 10.15 Hours |
| CPU L3 Cache | 6 MB |
| Chipset Type | Intel integrated SoC |
| Display Type | IPS |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Model Number | 9P989UA#ABA |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | HP Chromebook x360 14b-cd0010nr |
| Screen Finish | Intel integrated SoC |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 128 GB |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 2 |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 3.8 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| CPU Model Number | N305 |
| Operating System | Chrome OS |
| Processor Series | Core i3 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Touch Screen |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | HP True Vision 1080p FHD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Compatible Devices | Laptop, External Display, Mouse, Keyboard, Storage Devices, Printers, etc. |
| Display Technology | IPS |
| Memory Clock Speed | 4800 MHz |
| Speaker Description | Dual speakers |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Full-size, backlit, soft grey keyboard |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1-year limited hardware warranty. Additional information available at support.hp.com; 90 days limited technical support for software and initial setup (from date of purchase) |
| Wireless Compability | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth |
| Hard Disk Description | 128 GB UFS |
| RAM Memory Technology | LPDDR5 |
| Memory Slots Available | onboard |
| Microphone Form Factor | integrated dual array digital microphones |
| Optical Storage Device | No Optical Storage Device |
| CPU Model Speed Maximum | 3.8 GHz |
| Connectivity Technology | MediaTek Wi-Fi 6 MT7921 (2x2) and Bluetooth 5.3 wireless card |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Home, Safe and simple |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 250 Nit |
| Cache Memory Installed Size | 6 MB |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.72"L x 8.28"W x 0.81"Th |
| Automatic Backup Software Included | ChromeOS, Google Play Store; Google Assistant |
| Notebook Pointing Device Description | HP Imagepad |
| Other Special Features of the Product | 14" diagonal, FHD (1920 x 1080), multitouch-enabled, IPS, edge-to-edge glass, micro-edge, 250 nits, 62.5% sRGB, 8 GB LPDDR5-4800 MHz RAM (onboard), Intel Core i3-N305 (up to 3.8 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 6 MB L3 cache, 8 cores, 8 threads), Paint cover and keyboard frame finish, textured base |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form