Limited Time Sale$269.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209116281 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $180.00 | Model Number | 209116281 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 810168524177 |
|---|---|
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Model Name | HP Chromebook Plus x360 14b |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1080p |
| Color Gamut | 62.5 |
| Form Factor | Convertible |
| Item Weight | 3.03 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Battery Life | 10 Hours |
| Chipset Type | Intel |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Ist computers |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Model Number | HP Chromebook Plus x360 14b |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | DisplayPort 1.4 |
| BuiltIn Media | 14" HP Chromebook Plus x360 14b 2 in 1 laptop, 65W Power Adapter with Power Cord, IST Computers ® Stylus Pen, User Manual |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 2 |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 3.8 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6E |
| CPU Model Number | Core i3-N305 |
| Operating System | Chrome OS |
| Processor Series | Core i3 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Adaptive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, and other Bluetooth-enabled accessories |
| Display Technology | IPS |
| Hardware Interface | Bluetooth 5, HDMI, USB 3.0 Type A, USB Type C |
| Memory Clock Speed | 4800 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Touchscreen, Touchscreen with Stylus Support |
| Keyboard Description | US |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1-Year Warranty |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | UFS |
| RAM Memory Technology | LPDDR5 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Screen Bezel Thickness | Ultra-Thin |
| CPU Model Speed Maximum | 3800 MHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Cache Memory Installed Size | 8 GB |
| Front Photo Sensor Resolution | 2 MP |
| LithiumBattery Energy Content | 45 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.72"L x 8.28"W x 0.81"Th |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, Backlit Keyboard, HD Audio, Support Stylus, Touchscreen |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form