Limited Time Sale$119.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209113096 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $80.00 | Model Number | 209113096 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 197497092417 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | 14 inch|Celeron |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 14 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | 14a-ne0013dx |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | LIONEYE Accessories Bundle, AC adapter |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 128 GB |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 1 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| CPU Model Number | Intel Celeron N4120 |
| Operating System | Chrome OS |
| Processor Series | Celeron N |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, wireless devices via Wi-Fi or Bluetooth |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| CPU Model Generation | 7th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Microphone |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 1 Year |
| Wireless Compability | 802.11bgn |
| Hard Disk Description | SSD |
| CPU Model Speed Maximum | 2.6 GHz |
| Connectivity Technology | Ethernet, HDMI, USB |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Specific Uses For Product | Student, Business |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| LithiumBattery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 19"L x 10"W x 1"Th |
| Other Special Features of the Product | HD Audio |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form