Limited Time Sale$38.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209126200 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $26.00 | Model Number | 209126200 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| Brand | DigiLand |
|---|---|
| Color | Black |
| Generation | 1st Generation |
| Model Name | A10 Kids |
| Screen Size | 10.1 Inches |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Display Type | IPS |
| Manufacturer | DigiLand |
| Model Number | MID1050-AE-Blue |
| Battery Power | 6000 Milliamp Hours |
| BuiltIn Media | main device/USB Cable *1/5V/1A Adaptor *1/Instruction Manual *1/Warranty Card *1/Children's Silicone Case |
| Warranty Type | Limited |
| Headphones Jack | 3.5 mm |
| Processor Brand | Quad-Core Processor |
| Processor Speed | 1.75 GHz |
| Battery Capacity | 6000 Milliamp Hours |
| Operating System | Android 15 GO |
| Native Resolution | 800 x 1280 |
| Camera Description | Front, Rear |
| Compatible Devices | Headphones |
| Hardware Interface | USB 2.0 |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Battery Average Life | 6 Hours |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| RAM Memory Installed | 6 GB |
| Warranty Description | 1 year |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Processor Description | 5-core processor (MediaTek/Unisoc) |
| Memory Slots Available | 1 |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Memory Storage Capacity | 32 GB |
| Video Capture Resolution | HD 720p |
| Specific Uses For Product | Entertainment |
| Display Resolution Maximum | 1280 |
| Maximum Display Brightness | 270 Candela Per Square Meter |
| Number of Rear Facing Cameras | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 7"L x 4"W x 0.5"Th |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 32 GB |
| Other Special Features of the Product | 256GB Expandable Storage, 6000mAh Long Batter Life, Bluit in Wifi & Bluetooth 5, Dual Cameras/Dual Speakers, Supports USB OTG |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 5 MP |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form