Limited Time Sale$521.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209121116 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $348.00 | Model Number | 209121116 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Dell Pro Micro QCS1250 SFF Desktop ComputerProcessor: Intel Core i5-14500 vPro (14 cores, up to 5.0 GHz)Operating System: Windows 11 ProGraphics: Intel UHD Graphics 770Memory: 16GB DDR5 5600 MHz RAMStorage: 1TB M.2 PCIe NVMe SSDWireless: Intel Wi-Fi and Bluetooth wireless card, internal antennaNetworking: RJ-45 Gigabit EthernetFront Ports:1× USB 3.2 Gen 2 Type-C 1× USB 3.2 Gen 11× Headset jackRear Ports:1× USB 3.2 Gen 11× USB 3.2 Gen 12× USB 2.01× DisplayPort 1.4a1× HDMI 2.11× RJ-45 Ethernet portKeyboard & Mouse: Dell Wired Keyboard (KB216, English) and Dell Wired MouseDimensions & Weight: 11.95 in (H) × 3.74 in (W) × 9.45 in (D); Weight: 13.0 lbs (7.2 kg)
| Brand | Dell |
|---|---|
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | SFF desktop |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 4K |
| Style Name | Intel i5-14500 |
| Item Weight | 13 Pounds |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Manufacturer | Dell |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Model Number | QCS1250 |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | Mouse |
| Cooling Method | Air |
| Item Dimensions | 11.95 x 3.74 x 11.54 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type B - 3 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 14 |
| Processor Speed | 3.7 GHz |
| Total Usb Ports | 8 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 14500 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Socket | LGA 1700 |
| Graphics Card Ram | 16 GB |
| Graphics Ram Type | DDR5 SDRAM |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Security Features | Windows Defender, Windows Hello, Secure Boot, TPM |
| Specification Met | Yes |
| Compatible Devices | Keyboard, Mouse |
| Hardware Interface | DisplayPort, Ethernet, HDMI, USB |
| Memory Clock Speed | 5600 MHz |
| Additional Features | Ultra-Quiet Design |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 770 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | wired, English |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 Year Manufacture |
| Wireless Compability | 5 GHz Radio Frequency, 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Video Output Interface | DisplayPort, HDMI |
| CPU Model Speed Maximum | 5 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 3840 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 24 MB |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Wireless Network Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form