Limited Time Sale$509.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209111892 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $339.60 | Model Number | 209111892 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Dell Optiplex 9020 Desktop with Intel i7-4770, 16GB DDR3, 500GB SSD, Windows 10, 2 x 24 Inch Monitors, Dual Monitor Stand, Keyboard and Mouse, WiFi, Mousepad
| UPC | 840104301050 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR3 SDRAM |
| Model Name | Optiplex 9020 |
| Model Year | 2014 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Style Name | Professional |
| Screen Size | 24 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Model Number | i7-4770 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Keyboard, Monitor, Mouse |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 3.4 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i7-4770 |
| Operating System | Windows 10 |
| Processor Series | Core i7 |
| Processor Socket | LGA 1150 |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Compatible Devices | Keyboard, Monitor, Mouse |
| Hardware Interface | USB |
| Memory Clock Speed | 1600 MHz |
| Additional Features | Wifi |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics [variant] |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Full-sized wired keyboard |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ab |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR3 |
| Optical Storage Device | DVD-ROM |
| Video Output Interface | HDMI |
| CPU Model Speed Maximum | 3.9 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 500 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Education |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
| Total Expansion Slots Quantity | 4 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form